featured

İçişleri Bakanı Soylu: ″Şanlıurfa’da 12, Adıyaman’da 2 can kaybımız var″

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati ve Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Şanlıurfa’da selden etkilenen bölgelerde incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu’nun konuşmasında bazı satır başları şöyle:

“Bakanlarımız geldiler orada bir değerlendirme daha yaptık. DSİ burada karayolları burada genel müdürlerimiz burada bölge müdürlerimiz burada ardından da yine Karaköprü aslında Sırrın deresi Karşıyaka mahallesinin olduğu alana doğru intikal ettik oradaki hasarı da tahribatı da gördük.

Burada 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. Biraz önce bir vatandaşımızın daha hayatını kaybettiği bilgisi geldi 11 idi. 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu anda 3 ihbar var. İki ihbar bir tır şoförümüzün Bozova’daki kaybı ihbarı diğer ihbar da Piazza Alışveriş merkezinin alt katındaki temizlik görevlisi ile alakalı bir ihbar. Tam değindiremediğimiz ama çalışmalarımıza devam ettiğimiz bir ihbar var. Toplam 3 yerde arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.

Şanlıurfa’da 12 vatandaşımız hayatını kaybetti, Adıyaman’da 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. 5 vatandaşımızla ilgili de arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.

Belediyelerimiz sahada çalışmaya devam ediyorlar bakanlarımızla birlikte burada yeni görevlendirmeler de yapıldı sabaha kadar da çalışılacak. Hasar tespit çalışmaları da maliye bakanımızın talimatıyla başladı. Yarın ilk tespitlerle gerek evlerde ve konutlarda hasarlar var onlara ilk ödemeyi gerçekleştireceğiz. Şanlıurfalı hemşehrilerimize geçmiş olsun. Şanlıurfa’nın kırsal ilçelerinde de taramalar yapıldı genel anlamda olumsuzluk yok tahribatlar var ama hayatın olağan akışını tamamen etkileyecek bir halle karşı karşıya değiliz. Bozova – Hilvan yolunda iki yerde çökme meydana geldi. Buradaki çalışmalar devam ediyor onarılacak. DSİ ile beraber Akçakale Şanlıurfa yolunda epey bir su bastı daha doğrusu suyun bir bölümünü oraya doğru boşalttılar şehre tam intikal etmesin diye. Oradaki çalışmaları da birlikte DSİ ile Karayolları Genel Müdürlüğü bu çalışmaları devam ettiriyorlar.

Vahit Kirişci’nin konuşmasından satır başları ise şu şekilde:

“Şanlıurfamıza, Adıyamanımıza ve Malatyamıza geçmiş olsun diyorum. Her 3 ilimiz de 6 Şubat depreminden etkilenen illerin içerisinde yer alıyor. Şanlıurfa’da 12 Adıyaman’da da 2 olmak üzere 14 kardeşimize rabbim rahmet eylesin yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri tüm dünyada olduğu gibi bizde ülke olarak bunu yakından hissediyoruz. Bunların önlenmesi adına da 3 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında da Ulusal Risk Kalkanı Modeli adı altında bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmalarla birlikte bu tür doğal afetler karşısında daha güçlü daha dayanıklı sistemler de inşa edilmiş olacaktır. Şanlıurfa’nın uzun yıllar yağış ortalaması 460 kilogramdır. Bunun mart ayı ortalaması 63 kilogramdır ama tam bunun iki katı bir yağış iki günde toprakla buluşmuş durumdadır. Şayet böyle bir yağış 4 kez tekrar edecek ise Şanlıurfa’mızın yıllık yağış ortalaması da bu şekilde karşılanmış olacaktır. Ama tabii ki yıllara yayılması gereken yağışın kısa aralıklar coğrafya ile buluşması işlerimizi de güçleştirmektedir. Tabii ki bu olağanüstü bir durumdur. Şu anda taşkın ve sel hadisesi devam ettiği için sahada çalışmaların kesin neticesinden söz etmek çok doğru olmaz ama ilerleyen günlerde bunların kesinleşmiş hallerini kamuoyumuzla paylaşmış olacağız. Ama şunu belirtmek isterim merkezdeki 3 ilçemiz Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü bunlar en çok etkilenen ilçelerimizdir. Haliliye ilçemizdeki Konuklu, Kısas ve Boydere mahallelerindeki bazı seralarda zarar meydana geldiğini arkadaşlarımız tespit etmiş bulunmaktadır. Ayrıca Harran ilçemizde 5 mahallede burada hububat ekili olan alanlarımızda zarar olduğu şeklinde bir ön tespitleri söz konusudur kati tespitler sular çekildikten sonra yapılmış olacaktır.

Karaköprü ilçesinde 300 arılı kovan zarar görmüş şimdilik 8 büyükbaş ve 8 küçükbaş hayvanın telef olduğu bilgisi de yine arkadaşlarımızın tespitleri arasında yer almaktadır. Çalışmalar tamamlandığında süratle vatandaşımızın zarar ve ziyanı konusunda atılması gereken adımlar konusunda da yardımcı olacağız.

Sel afeti nedeniyle DSİ sorumluluğundaki tüm tahliye kanallarımız açık durumdadır. Harran ve Akçakale tarafında tahliye kanal kapasitelerini aştığı için yer yer taşkınlar ve ulaşımda da aksamalar yaşanmaktadır. Geçmişte yapılmış bazı müdahalelerin de etkisiyle tahliye taşmış ve anayolda ulaşım kapanmış durumdadır. Dereler açık olup tam kesit çalışmaktadır. Bununla birlikte Karakoyun deresinde suyun yatağından taşması nedeniyle dere kenarı yanındaki Karakoyun ve Akabe mahallelerinde bodrum katlarını su basmıştır. Orada yapılan müdahalelerle derenin her iki yakasındaki biriken suların dereye akıtılması konusunda çalışmalar inşallah olumlu neticeler verilecektir. Yağmurun akşama kadar yoğun şekilde devam etmesi bekleniyor diye daha önce bildirimde bulunulmuştu ama yağmurun gece yavaşlayarak sona ereceği hakkında bir bilgimiz var.

Adıyaman ilimizde de aşırı yağışlar sonucu taşkınlar yaşandı. Tut, Sincik, Samsat ve Kâhta ilçelerimizde bağ, Antep fıstığı, incir, dut bahçeleri, buğday ekili alanları ve örtü altı seralar zarar görmüştür. Hayvansal üretimle ilgili de büyükbaş hayvan ve arılı koyan kayıplarının olduğunu bildiriyoruz. Malatya ilimizde ise sel felaketinden dolayı bitkisel ve hayvansal üretime yönelik herhangi bir zaiyat söz konusu değildir. Üç ilimizde de hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.”

Bakan Nebati’nin açıklamarı da şöyle:

“Şanlıurfa şehrimiz sel felaketinden ciddi bir şekilde etkilendi. Özellikle Sırrın, Cavşak ve Karakoyun derelerinin yaşadığımız bu topraklarda bugüne kadar görmediğimiz yoğunlukta yağmur neticesinde taşmaları ve bunun sonucunda da 12 vatandaşımızın kaybına sebep olan ve yaralıların da olduğu afetle karşı karşıyayız. Aynı şekilde Adıyaman’da da aynı afet söz konusu öncelikli rabbim vefat edenlere rahmet eylesin yaralılarına da şifa versin.

Bugün değerli bakanlarımızla beraber birçok evi yerinde ve özellikle de Karakoyun, Sırrın ve Cavşak da taşmış olan derelerin hemen yanı başındaki konutlara ve iş yerlerine ziyaretlerde bulunduk. Maalesef o alandaki konutlar ve iş yerleri çok ciddi bir şekilde hasar görmüş. Bu gece durmayacağız ve sabaha kadar hasar tespit çalışmalarını bir taraftan da defterdarlık elemanlarımız da hızlı bir şekilde yürütecek. Ve yarın gün başlarken hasar tespit çalışmalarının en azından çoğunluğunun bittiği ve AFAD tarafından da ödemelerin hızlı bir şekilde yapıldığı bir güne başlamış olacağız inşallah.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İçişleri Bakanı Soylu: ″Şanlıurfa’da 12, Adıyaman’da 2 can kaybımız var″

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin