featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’taki projelerin resmî açılışını gerçekleştirdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’taki projelerin resmî açılışını gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’taki projelerin resmî açılışına video konferans ile katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Planladığımız ziyareti olumsuz hava şartları sebebiyle bugün ertelemek mecburiyetinde kalmıştık. Bugün de soğuk algınlığı ve sesimizdeki kısıklık sebebiyle Zonguldak’a yine gelemedik nasip değilmiş.

Buna rağmen Profesör Dr. Teoman Duralı Tünelleri başta olmak üzere şehrimize kazandırdığımız 3 milyar 404 milyon liralık yatırımların resmi açılışını canlı bağlantı ile de olsa gerçekleştirmek istedik.

Cumhuriyetle birlikte il statüsü kazanan Zonguldak hep çalışmanın alın terinin emeğin sembolü olmuştur. Madenlerde ve demir çelik fabrikalarında çalışan işçilerin başlarındaki baret ellerindeki kara yüreklerindeki ateş bu şehrin sembolüdür. Filyos projesi başta olmak üzere yeni atılımlarla kabuğunu kırıp tüm Karadeniz’in tüm bölgenin üretim ve lojistik üssü haline dönüşen bu şehrin önünde artık yeni bir sayfa açılıyor.

Biz de Zonguldak’a bu aydınlık geleceğine uygun alt yapılarla eser ve hizmetlerle donatarak büyük ve güçlü Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirmenin gayreti içindeyiz. Resmi açılışını yapacağımız yatırımlarda işte bu amaca yöneliktir.

Zonguldak Kilimli Yolu üzerinde inşa ettiğimiz tünellere geçtiğimiz aylarda rahmeti Rahman’a uğurladığımız ülkemizin fikir ve ilim dünyasının önemli simalarından bu şehrin evladı Profesör Dr. Teoman Duralı ismini verdik. Yapımı tamamlanan Zonguldak Kilimli Yolunun Profesör Dr Teoman duralı 1 ve 2 tünellerinin resmi açılışını buradan yapıyoruz.

Yatırım tutarı 1 milyar 150 milyon lira olan bu proje sayesinde 40 dakika süren Zonguldak Kilimli arasındaki ulaşım 5 dakikaya düşecek hem yolun yarı yarıya kısalması hem seyahat suresinin azalması sayesinde Zonguldak Kilimli adeta bütünleştirilmiş oluyoruz.

Açılışını yapacağımız bir başka önemli ulaştırma yatırımı Zonguldak Karadeniz Ereğli Yolu Değirmenağzı 1 ve 2 Tünelleri Kozlu Viyadüğü ve Köprüleri  Ereğli Hastane ve Karaelmas Köprüleri kavşaklarıdır. Yatırım tutarı 1 milyar 180 milyon lira olan bu proje sayesinde artık Zonguldak ile en büyük ilçesi Karadeniz Ereğli arasındaki ulaşım daha hızlı ve konforlu şekilde sağlanabilecektir.

Her iki istikametteki tünel köprü kavşak projelerinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Zonguldak’ın kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşımdaki bu imkanları en iyi şekilde değerlendireceğini den hiç şüphe duymuyorum.

Şimdi de bir diğer önemli kalkınma altyapısı olan enerji altyapılarına geliyor. Şehrimizin merkezindeki ve çeşitli ilçelerindeki enerji iletim hatları trafo merkezleri gibi altyapılar yenilendi genişletildi. Toplamda 326 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan bu enerji projeleri ile Bakacakkadı Perşembe ve Çatalağzı belgelerimize getirilen doğalgaz hatlarının resmi açılışını da buradan yapıyoruz.

TOKİ tarafından Üzülmez ve Terakki mahallelerimiz ile Çaycuma ve Devrek ilçelerimizde 266 milyonluk yatırımla 1683 konut 3 cami 6 ticaret merkezi inşaatı tamamlandı. TOKİ projelerinin açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Bunların yanında çeşitli kurumlarımıza üniversitelerimize belediyelerimize ait çok sayıda yatırımında resmi açılışlarını buradan yapıyoruz. Toplamda 3 milyar 400 4 milyon liralık bu yatırımların şehrimize ülkemize belediye hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde bugün geldiği yere baktığımızda yapılan reformların kat edilen mesafelerin çok büyük bir bölümünün bizim imzamızın olduğu görülecektir. Eğitimden sağlığa güvenlikten adalete ulaşımdan enerjiye şehircilikten spora sanayiden tarıma her alanda ülkemizi Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını 5’e 10’a katlayan eserlerle donattık.

Artık yeni ve daha büyük bir kalkınma devriminin eşiğindeyiz. Güvenliğini sağladığımız her alanda hak ettiği hizmetlere kavuşturduğumuz temel altyapımızı inşa ettiğimiz  Türkiye’nin ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak atılımı başlattık. Ülkemizi yatırım istihdam üretim ihracat ve cari fazla yoluyla büyüterek İnşallah bu hedeflerimize ulaşacağız. Hiç şüphesiz bu büyük devrinde öyle kolay ilerleyecek öyle kolay gerçekleşmeyecek. Salgın döneminde herkes içine kapanırken bizim üretimi ve ihracata yüklenmemizin sebebi bu fırsatı değerlendirmektir.

Tabii Türkiye’nin büyümesini ve küresel ekonomide hak ettiği payı almasını istemeyenler ellerinden geleni arkalarına koymayacaklardır. İşte sizler gördünüz döviz kuru üzerinden ekonomimizi çökertmeye çalıştılar aldığımız tedbirler ve kurduğumuz mekanizmalarla bu sinsi planı sizlerle birlikte etkisiz hale getirdik.

Tabii bu arada bu salgının küresel enerji ve emtia fiyatlarında yol açtığı fevkalade artışların hem de kur dalgalanmalarının etkisiyle enflasyonda hiç arzu etmediğimiz bir yükseliş yaşandı.

Çalışanlarımızı hayat pahalı altında ezdirmemek için asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her konuda ciddi iyileştirmeler yaptık. Gelişmelere göre enflasyon farkı başta olmak üzere tüm çalışanlarımızla çalışanlarımızın kazanç seviyelerini korumaya devam edeceğiz.

Doğalgaz elektrik ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışları halkımıza yansıtmamak için 2021 yılında tam 165 milyar liralık yani neredeyse yatırım bütçemizin tamamı kadar sübvansiyon yaptık enerji sektöründe telafisi olmayan çöküşlere yol açmamak için yılbaşından itibaren mümkün olduğu kadar düşük oranlarda artışlara müsaade etmemek mecburiyetinde kaldık.

Özellikle elektrik faturalarıyla ilgili şikayetlerin artması üzerine en düşük kademe tarifenin miktarını Aylık 150 kilovattan 210 kilovata yükselttik.

İnşallah bu düzenleme dar gelirli vatandaşlarımızı bir parça rahatlatacaktır.

Gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyoruz. Bizim için asıl olan vatandaşımızın ne yaşadığı ne istediğidir. Milletimizin her derdi her acısı her sancısı bizim ilk ve olmazsa olmaz öncelliğimizdir.

Külfetin sadece çalışanlarımızın ve emeklilerimizin sırtına yüklenmesine asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye son 20 yılda nasıl bir asır ileriye taşıdıysak bugünkü sorunları bugünkü sıkıntıları çözecek olan da biz olacağız.

Siyasi kadrolar arasında bunun için gereken inanca ruha birikime kararlılığa tek sahibi olan da sadece biziz.

İnsanlar ve toplumlar gibi devletlerinde tarihlerinde önemli dönüm noktaları vardır. Türkiye işte böyle bir dönüm noktasından geçiyor hep birlikte tarihi bir mücadele yürütüyoruz. Bu yolun sonu büyük ve güçlü Türkiye’ye çıkıyor. Büyük ve güçlü Türkiye demek müreffeh bir millet ve onun müreffeh bireyleri de demektir. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma sözümüz bu hedefin en belirgin sembolüdür.

Bu mücadeleyi yürütürken enflasyon başta olmak üzere şu dönemde yaşadığımız her sıkıntının da üstesinden mutlaka geleceğiz Zonguldak’tan Türkiye’ye söz veriyoruz.

Bugüne kadar vesayeti nasıl devreden çıkardıysak, terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek darbecileri nasıl püskürttüysek, küresel baronların oyunlarını nasıl bozduysak hayat pahalılığı meselesini de çözeceğiz.

Milletimizin hak ettiği refah düzeyine gelmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü bizim bu millete sadece siyasetten vefa değil aynı zamanda can borcumuz var.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’taki projelerin resmî açılışını gerçekleştirdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin