featured

Ahmet Akın: ‘Ispartalılar mum ve gaz lambasına mahkum edildi”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Akın: ‘Ispartalılar mum ve gaz lambasına mahkum edildi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ,Isparta’da yaşanılan elektrik kesintisi hakkında yazılı açıklamada bulundu.

“Türkiye’de elektrik ne kesintisiz ne de ucuz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sizin hayatınızda sadece mum, gaz lambası vardı” demesinin ardından Isparta’da 48 saati bulan elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşların mağdur olduğuna dikkat çekti. İktidarın yanlış politikaları nedeniyle Türkiye’de elektrik hizmetinin artık ne kesintisiz n de ucuz olduğunu kaydeden CHP’li Akın, “Enerji arz güvenliği krizini henüz çözemeyen ve sanayide üretimin durmasına neden olan iktidar 500 bin nüfuslu Isparta’da da vatandaşlarımızı mum ve gaz lambasına mahkûm etti” diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta’da 48 saati bulan kesintiler başlamadan önce yaptığı konuşmada Türkiye’de 100 bin megavat kurulu güç bulunduğunu belirterek, “Sizin hayatınızda sadece mum vardı, gaz lambası vardı. Biz ise bu hale getirdik” dediğini anımsattı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi: “Ucuz ve kaliteli olacağı vaadiyle elektrik dağıtımının özelleştirmesi son geçtiğimiz kış aylarında olduğu gibi bu yıl kış aylarında yine uzun süreli kesintilere neden oldu. Soğuk havalarda en çok ihtiyaç duyulduğu zamanda Isparta’nın pek çok bölgesinde 48 saate varan elektrik kesintileri elektrik dağıtım altyapısının iflas ettiğinin göstergesidir.”

“Ispartalılar mum ve gaz lambasına mahkum edildi”

Isparta’da pek çok bölgeye 3 Şubat’tan bu yana elektrik verilemediğini kaydeden CHP’li Akın, şunları dile getirdi:“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce yalnızca mum ve gaz lambası olduğunu söylemesinden yalnızca bir gün sonra Isparta’da başlayan elektrik kesintileri dün itibariyle bazı bölgelerde 48 saati buldu. İktidar 2022 yılında nüfusu 500 bini bulan Isparta’da pek çok mahallede 10 binlerce vatandaşımızı kara kışta elektriksiz bıraktı. Yalnızca iki hafta önce Türkiye genelinde yaşanan arz güvenliği krizinin yarattığı sıkıntılar henüz çözülmemişken, bugün Isparta’nın pek çok bölgesine elektrik verilemiyor.”

‘Ne EPDK, ne de bakanlık denetleniyor”

CHP’li Akın; Isparta genelinde yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinin en büyük nedeninin dağıtım hatlarının nitelikli bir şekilde çalışır durumda olmamasından kaynaklandığına işaret etti. CHP’li Akın şunları dile getirdi:“Kaliteli olacağı ve elektriğin ucuzlayacağı vaadiyle yapılan özelleştirmeler 2022 yılında yarım milyon nüfus sahip Isparta’yı elektriksiz bıraktı. Elektrik kesintilerine neden olan alt yapı arızalarını gidermek ve dağıtım sisteminin nitelikli bir şekilde çalışır durumda olması özelleştirilen dağıtım şirketlerinin sorumlulukları arasında bulunuyor. TEDAŞ’ın yapması gereken yıllık kontrolleri yapmadığı Sayıştay tarafından da tespit edilmişken, ne EPDK ne Enerji Bakanlığı milletin milyarlarca lirasını kasalarına koyan şirketleri yeteri kadar denetliyor.”

“Soğuk zinciri kırıldı, yiyecekler bozuldu”

CHP’li Akın; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin elektrikte kurulu gücünu 100 bin megavata çıkarmakla övünürken; Türkiye’de tüketim 55 bin megavata çıkması ya da en ufak olumsuz bir hava koşulunun yaşanması durumunda sistemin çalışmaz hale geldiğine dikkat çekti. CHP’li Akın, Isparta’yı karanlıkta bırakan elektrik kesintisi hakkında şu bilgileri dile getirdi:“Kesintinin boyutu ve ne kadar süreceği konusunda ne dağıtım şirketi ne de iktidar vatandaşlarımızı yeteri kadar bilgilendirdi. Bazı bölgelerde 48 saat süren kesintiler bazı bölgelerde iki günü de aştı. Kesinti nedeniyle hem ticarethanelerde hem de konutlardaki soğuk zinciri kırıldı. Buzdolabında gıda muhafaza eden vatandaşlar mağdur oldu. Derin dondurucudaki yiyecekler bozuldu. Hava sıcaklığının eksi derecelerde olduğu bir dönemde elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlarımız ısınma ihtiyaçlarını da karşılayamadı. Isparta’da tıbbi cihaz desteğiyle yaşamını sürdüren vatandaşlarımız da kesinti nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşadı.”

‘Türkiye’de elektrik ne ucuz ne de kaliteli”

CHP’li Akın, AK Parti iktidarının yanlış politikaları nedeniyle Türkiye’de elektrik hizmetinin artık hem kesintisiz olarak hem de vatandaşların ulaşılabilecekleri bir fiyattan verilemediğine dikkat çekti. CHP’li Akın, “Isparta’da vatandaşların mağduriyetleri tespit edilerek giderilmeli. Evinde ısınamayan, dolabındaki gıda ürününü atmak zorunda kalan vatandaşın zararı karşılanmalı” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahmet Akın: ‘Ispartalılar mum ve gaz lambasına mahkum edildi”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin