Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi!

Araç muayene cezalarına af geldi! Af yasasına trafik cezalarını yanı sıra araç muayene cezaları da eklendi! Af yasasında önemli değişiklik! Trafik cezalarını kapsayan af yasasına vatandaşın en büyük kalburlarından biri olan araç muayene cezaları da eklendi.
Af yasa teklifinde önemli eklemeler yapıldı. AKP TBMM’ye yeni af yasasını sundu. Bu yasa teklifine göre, esnaf, hekim, avukat gibi meslekler aidat borçları, trafik cezaları ve bunların yanı sıra aracının muayenesini yaptırmadığı için ceza yazılan araç sahipleri de eklendi.

TÜVTÜRK muayene ücretleri tartışma konusuyken araç muayanelerinde önemli değişiklikler yapıldı. Yeni af yasasına araç muayene mağdurları da eklendı!

Araç muayanesini geciktirenler için af !

Yeni yasaya göre aracını zamanında muayene yaptırmayadığ nedenle ceza yazılan vatandaşlara aylık yüzde 5, yıllık yüzde 60 faizden kurtulabilecek.

Af yasasına gelen en önemli kapsamlardan biri de araç muayane cezaları oldu. Buna göre TBMM’ye verile teklifte, araç muayenesi geciktirenler, zamanında yaptırmamış olanlar, 31 Aralık 2021’e kadar araç muayenelerini yaptırmaları halinde aylık yüzde 5 gecikme faizini ödemekten kurtulacaklar.

Bu kanun yayımlanıncaya kadar olan sürede biriken borçlar yüzde 5 yerine üretici fiyatı endeksi oranı kadar artırılırkeni kanunun yayımlandığı tarihten araç muayenesinin yapıldığı tarihe kadar geçen süreye ise yüzde 0.75 faiz uygulanacak.

Yani bu yasa ile birlikte aracını muayene yaptırmayıp yıl sonunda yaptıranlar, 375 liralık bir muayene parasına ilave olarak geciktirdiği için 112 lira ceza yerine 33 lira ceza faizi ödeyecekler.

HER YIL 10 MİLYON ARAÇ 1.4 MİLYAR TAHSİLAT!

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, muayenesini zamanında yaptırmayan vatadanşlarda geçen sene 322 milyon lira para cezası tahsil ettiklerini açıkladı. Dilbay, bu yıl ilk 4 aydaki tahsilatın ise 152 milyona ulaştığını açıkladı.

Açılanan rakamlara göre her yıl 10 milyon aracın muayene yaptırdığı, geçen sene Hazine payı olarak 1.4 milyar liralık tahsilat yapıldığı öğrenildi.

MESLEK ODALARINDAKİ AİDATLAR SİLİNECEK!

Yeni af yasasında ayrıca 30 Nisan tarihi itibarıyla meslek odalarına ödenen aidatlara da af geldi. Buna göre;

Esnaf ve sanatkarların Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na,

Avukatların Türkiye Barolar Birliği’ne,

Hekimlerin Türk Tabipler Birliği’ne,

Diş hekimlerinin Türk Diş Hekimleri Birliği’ne,

Mimar ve mühendislerin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne olan aidat borçlarını ödemeleri halinde birikmiş faizleri silinebilecek…

Orhan BALCI

GHA – Haber Müdürü

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin