Doğan Bekin: “Türkiye yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabilir”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğan Bekin: “Türkiye yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabilir”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Irak’ta yaşanan siyasi krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Irak’ta yaşanan siyasi krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bekin, ABD’nin tıpkı Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da, İsrail’in güvenliği öncelikli politikası gereği karışıklık çıkaracak adımlar attığını, bu müdahalelerin sonucu olası çıkabilecek bir iç çatışmada  Türkiye’nin, bölgeden gelebilecek yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Bekin, Irak’ta patlak veren siyasi krize ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “ABD’nin 11 Eylül sonrası Irak’ı işgali ile birlikte yeniden şekillendirilmeye ve güncelleştirilmeye çalışılan sorunlar yumağında, etnisite ve mezhep ayrıştırma çalışmaları hızla derinleştirilmeye çalışılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“ABD-İsrail ortaklığı Irak’ı kaosa sürüklüyor”

Bekin, konu ile ilgili, “Iraklı din alimi Mukteda es-Sadr’ın 29 Ağustos’ta, siyaseti bırakma kararı aldığını açıklamasından sonra Irak Parlamentosunda oturma eylemi içerisinde olan kendisine bağlı grup ile Sadr Hareketi’nin askeri kanadını oluşturan Seraya es-Selam’ın Yeşil Bölge’deki bariyerleri aşarak başkanlık sarayına girmeleri yeni gerilimlerin ortaya çıkmasına neden oldu.” ifadesinde bulundu.

Irak’ta meydana gelen son kritik gelişmelerden sonra siyasi krizin derinleşmesi ve içinden çıkılamaz bir hal alması konusunda değerlendirmede bulunan Bekin, “Irak’taki şiddet sarmalının yeniden sert bir zemine oturmasına ve uluslararası yalnızlaştırılma sürecine itilmesine neden olacaktır.” dedi.

Bekin, konu ile ilgili şunları kaydetti:

“ABD, Biden yönetiminde hızlı bir ivme kazanan ‘Yeni Ortadoğu’yu, ‘İbrahim Anlaşmaları’ ile İsrail merkezli yeni bir satranç tahtasına dönüştürme çabası içerisinde iken, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu çerçeve dahilinde İsrail ile yakınlaşma sürecine girmesi, ister istemez Irak’ta nasıl bir strateji içerisinde olabileceğine delalet etmektedir.”

“Türkiye yeni bir girdaba sokulmaya çalışılıyor”

Geçmişte Irak müdahalesi ve Suriye İç Savaşı’nda olduğu gibi, bugün de, Türkiye’nin dış müdahale girdabının içerisine sokulmaya çalışıldığını kaydeden Bekin, ilerleyen süreçte Irak’ta çıkabilecek olası iç çatışmanın tıpkı Suriye örneğinde olduğu gibi yeni bir göç dalgası ile sonuçlanabileceğini belirtti.

Yanlış ve yanlı politikaların Türkiye yansımalarını ve olumsuz faturalarını Irak ve Suriye süreçlerinde açıkça görmenin mümkün olduğunu söyleyen Bekin, “Türkiye 54. Hükümet döneminde tam da istikrar ve gelişme süreci içerisine girmişken, dış güçlerin müdahalesi sonucu ortaya çıkan ‘28 Şubat’ süreci ve akabinde ortaya konulmaya çalışılan ‘Ilımlı İslam Modeli’ projesi ne yazık ki, Erdoğan’ın inşa etmeye çalıştığı sözde yeni kimliği olan ‘Muhafazakar Demokrat’ modeliyle örtüşür nitelikte olmuştur.” diye konuştu.

Irak’taki son gelişmeleri de dikkate alarak, Türkiye’nin yeniden ABD ve İsrail’in değil, kendi milli çıkarlarını ve komşu ülkelerin istikrarlarını önceleyecek politikalar ihdas etmesinin kaçınılmaz olduğuna değinen Bekin, “Yeniden Refah Partisi iktidarında, Irak ve Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerle yeniden istikrara yönelik adımları atarak, uzlaşmacı, birleştirici ve sorun çözücü politikalarla bölgemizde istikrarın yeniden tesis edilmesi yolunda ciddi adımlar atacağımızı ifade etmek isteriz. Yeniden Refah Partisi, sorunların değil, çözümlerin odak noktası olacaktır.” ifadesini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğan Bekin: “Türkiye yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabilir”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin