featured

Fahrettin Yokuş: “Şekerinde vatandaşında ağzının tadı kaçtı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fahrettin Yokuş: “Şekerinde vatandaşında ağzının tadı kaçtı”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkşeker’in şekere zam yapmasına tepki gösterdi.

Türkşeker, şekere yüzde 36,4 ile 67 oranlarında zam yaptı. Türkşeker’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“50 kilogramlık polipropilen torbada ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkış satış fiyatı, halkımızın market raflarından kristal şekere uygun fiyata erişimini teminen 27.06.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkşeker Tarım ve Gıda Sanayi A.Ş. ve Tarım Kredi Birlik A.Ş. için KDV hariç 13 TL/kg, diğer tüm müşterilerimiz için KDV hariç 15 TL/kg olarak yeniden belirlenmiştir.”

27 Haziran’dan itibaren bazı indirimli marketler ve Tarım Kredi için 390 liradan verilen 50 kg kristal şekerin fabrika satış fiyatına yüzde 67 zam yaparak 650 TL’ye çıkarıldı.

Şekerinde vatandaşında ağzının tadı kaçtı
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Şeker fiyatlarına yapılan zamma tepki gösterdi.
“Sadece şekerin tadı kaçmakla kalmadı, vatandaşın da ağzının tadı kaçtı” diyen Fahrettin Yokuş, “Tüm gıda maddelerinde bir yılda yüzde 100’ün üstünde artış yapıldı. AK PARTİ iktidarından önce yani eski Türkiye’de şeker pancarı üretimimiz ekonomimize yüksek katma değer sağlıyordu, dünyadaki en kaliteli şeker pancarı üretimi ülkemizdeydi. Pancar üretimimiz destekleniyordu, halkımız da en kaliteli yerli şekeri uygun fiyata alıyordu. Çiftçimiz de üretenimiz de memnundu ama bugün geldiğimiz nokta maalesef, çiftçimizin de mağduriyeti, halkımızın da mağduriyetidir” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarımızı sağlıksız NBŞ’lere mahkûm bıraktınız
AKP iktidarın Türk çiftçisini desteklemek yerine yabancı çiftçileri desteklediğini kaydeden Yokuş, “AK Parti iktidarı olarak yıllardır çiftçimize vermediğiniz desteği tarım ürünlerini ithal ederek yabancı çiftçilere veriyorsunuz. Bir türlü bitmedi ithalat sevdanız. Küresel firmaların çıkarlarını gözetip yıllarca pancara düşük taban fiyatları uyguladınız. Halkımızı nişasta bazlı şekere mahkûm ettiniz. Pancar üretimini maksatlı olarak azalttınız. Nişasta bazlı şeker kullanımını rekor düzeye ulaştırdınız. Vatandaşlarımızı sağlıksız NBŞ’lere mahkûm bıraktınız.  Bir şekerimiz vardı ağzımızı tatlandırdığımız onu da halkımıza çok gördünüz, ağzımızın da milletin ağzının da tadını bozdunuz. Gerçi bozmadığınız bir şey bırakmadınız da…” şeklinde konuştu.

Beceriksizliğinizin sonucunda Türkiye’nin geldiği nokta bu
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra Türkiye’nin şekerde dışarıya bağlı bir ülke haline getirildiğini söyleyen Yokuş, şunları söyledi:
“Şeker fabrikaları 2018 yılında özelleştirildi. Daha sonra TÜRKŞEKER devre dışı bırakıldı. Şeker fiyatlarının belirlenmesi Türkşeker’den çıktı, özel sektörün insafına kaldı. Siyasi iktidar yaptığı bu yanlışların ağır bedelini şimdi halkımıza ödetiyor. Yirmi dört yıl sonra Türkiye ilk defa şeker ithal eder hâle geldi. Hem de sıfır gümrükle, 400 bin ton şekere milyonlarca dolar harcayarak. Tarıma şaşı bakan Tarım Bakanı şeker ithalatını piyasa fiyatlarını düşürmek için yaptıklarını söylüyor yani ihtiyacımız yokmuş, özrü kabahatinden büyük. Buradan soruyorum: Kiraları yüzde 25 oranına dondurduğunuz gibi şeker fiyatlarını da donduruverin; elinizi tutan mı var? Benzin, mazot fiyatlarını da donduruverin; elinizi tutan mı var? Niye bunları dondurmuyorsunuz? Ama yapamazsınız. Yirmi dört yıl sonra Türkiye’yi 400 bin ton şeker ithal eder duruma düşürenler, hiçbir mahcubiyet duymuyorsunuz? Bu yıl çiftçiyi memnun edecek bir pancar avans fiyatı açıklamadığınız için TÜRKŞEKER’in 8,4 milyon ton pancar üretim kotasının çiftçiler tarafından sadece 7 milyon tonu taahhüt edildi. Bunun anlamı da önümüzdeki yıl yani bu yılsonu daha az üretimdir yani daha az şeker üreteceğiz, daha çok şeker ithal edeceğiz. İşte, beceriksizliğinizin sonucunda Türkiye’nin geldiği nokta.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fahrettin Yokuş: “Şekerinde vatandaşında ağzının tadı kaçtı”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin