featured
 1. Haberler
 2. Güncel
 3. İmamoğlu’ndan Kurum’a: Sizi gidi kurnazlar

İmamoğlu’ndan Kurum’a: Sizi gidi kurnazlar

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İmamoğlu’ndan Kurum’a: Sizi gidi kurnazlar

İmamoğlu, rakibi Kurum’un Kanal İstanbul’a ilişkin soruya verdiği yanıta işaret ederek “Ya az mı bağırdınız Meclis’te? Sizi gidi sizi, kurnazlar…” dedi…Fatih Samatya Yağmursuyu Tüneli projesi için düzenlenen törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’a altyapıya en çok yatırım yapılan dönemini yaşattıklarını belirterek “Bu şehrin ezberini bozan bizler bu şehrin halkçı, devletçi ve gerçekten insanını düşünen bizler vaat setlerini bile değiştirdik, değiştireceğiz. Vaat setleri, kamuya yatırım ve kamu anlayışında yakında bizim dilimizi, literatürümüzü, terminolojimizi kullanmaya başlayacaklar, kullansınlar. Amacımız zaten onların da iyileşmesi” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu İSKİ, sık sık su taşkınları yaşanan Fatih’te 503 milyon TL’lik yatırımla 2,5 kilometre uzunluğa sahip Samatya Yağmursuyu Tüneli projesini başlattı. Bölgedeki taşkın sorununu tarihe gömecek projede tünel açma makinesi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle çalışmalarına başladı. İmamoğlu törende özetle şunları söyledi:
“ATIK SUYUN DENİZE AKIŞINI SEYRETTİLER”

 • Durumu idare etmedik, insanların gözünü boyamadık. Ne yapabiliyorsak onu paylaştık. Yapılamayacak bir iş var ise onu da dertleşerek anlattık. İşin engellenme gayretlerine rağmen nasıl işleri başardığımızı vatandaşlarımıza lütfen bütün dostlarımız anlatsın. Yıllarca bu eşsiz şehrin denizine, kanalizasyon akarken seyrettiler. İstanbul Boğazı’nda onlarca noktasından Marmara Denizi’nin onlarca noktasından atık suyun denize akışını seyrettiler. Bunlar öncelenseydi çoktan biterdi. Dediğimiz makine yeni icat olmadı. 60-70-80 yıldır neredeyse benzer teknolojiler dünyanın her yerinde ve şehrimizde de kullanılıyor.

“İMAMOĞLU VE ARKADAŞLARINDAN ÖNCE…”

 • Biz sel baskınlarını, su baskınlarını dert edindik. Büyük can ve mal kayıplarını yaşarken bu şehir, seyirci olanların o ihmallerini biz kendi dönemimizde kapattık ve ihmalin yerine hizmeti getirdik. ‘Birkaç gün konuşulur sonra unutulur’ demedik bu tür trajik olaylara biz can kulağıyla geçmişe baktık. Bu yaşananlar bize yakışmıyor. Dünyanın 21. yüzyılda göz bebeği olan İstanbul, bu görüntüleri hak etme şansı yok, bu görüntüler milattan önce değil. Bu görüntüler Ekrem İmamoğlu ve arkadaşlarından önce, daha dün.

130 NOKTADA BASKINLARIN ÖNÜNE GEÇTİK

 • 2019’dan önce yaşanan bu görüntüleri ortadan kaldırmak adına onların yaptığı gibi İstanbul’u ya da geleceğini hiçe saymak yerine altyapı konusunu sağlıklı ve güvenli bir biçimde ele alarak çocuklarımıza yaşanabilir bir kent sunma konusunda azami gayret içerisinde olduk. Bakın 2019’dan bu yana yaklaşık 49 milyar lira altyapı yatırımı yaptık. Bu yağmur suyu, atık suyla ilgili yapılan bu yatırımlar işte 130 noktada baskınların, sel ve su baskınlarının önüne geçti.

SANAYİCİLER DERT YANDIĞINI ANLATTI

 • Bir iş dünyası ile olan sohbetinde trajik bir olayı daha anlattılar. İller bankası Küçükçekmece Belediyesi sınırlarında bulunan ve daha yakın zamanda yaşadığımız bir kısım sel baskınlarının yaşandığı Atatürk Mahallesi’nden İkitelli’ye uzanan eski bir dere yatağının üstüne yapılan yapılaşmalar ve sanayi tesislerinden kaynaklanan bu alanda çok acil bir tünel inşaatı başlatılması hususunda karar verdik. Hem kamulaştırma hem de oradaki derenin açığa çıkarılmasıyla ilgili çok yıkım yapılması gerektiğinden ancak bu işi çok hızlı tünelle aşacağımız noktasında bir karar verdik.
 • Hızımızı daha da arttırmak adına İller Bankası üzerinden oluşmuş bir alacak kaynağı üzerinden alacak diyorum bakın yani temin edebilecek bir fırsat varken bunu alırsak burayı çok daha hızlı yani programımıza koyacağız. İhaleye çıkacağız dedik ama çok daha hızlı yaparız. O bölgenin sanayicileriyle, OSB ve çevresindeki sanayicilerle tesadüfen karşılaştığımda şunu anlattılar; Konuştuk, Bakana gittik. Bakan bizi Bakan Yardımcısına yolladı. Oradan Kurum’a gittik… Ama sonuç ne? Veremeyiz dediler.

“ALLAH BUNLARA AKIL VERSİN”

 • Biz ne yaptık geçmişten beri. Şaşırmadık. Sadece dile pelesenk olmuş. ‘Allah bunlara akıl versin’. ‘Allah bunları ıslah etsin’ deyip geçiyorum. Ama biz işimize bakıyoruz. İhalemizi bitirdik ve işimize bakıyoruz. Bir yılı geçmez taşkını Küçükçekmece’nin tarihinden sileceğiz. Bu şehrin ezberini bozan bizler bu şehrin halkçı, devletçi ve gerçekten insanını düşünen bizler vaat setlerini bile değiştirdik, değiştireceğiz. Vaat setleri, kamuya yatırım ve kamu anlayışında yakında bizim dilimizi, literatürümüzü, terminolojimizi kullanmaya başlayacaklar, kullansınlar. Amacımız zaten onların da iyileşmesi.

“BİR KISIM İNSAN KAZANMAYI UNUTTU”

 • 1-2 saatte 100-120-150 kilo yağışlar gördük. Açık söyleyeyim biraz heyecan duymuyor değilim. Ama heyecanım her yağmurdan sonra azalıyor. Bazen Can Bey’i arıyorum. Bazen AKOM’u arıyorum. ‘Hiçbir şey yok Sayın Başkanım’ cevabını alıyorum. İnsanlar gayet mutlu, huzurlu. Yahu 3-3,5 senede bu değişebiliyor. Düşünsene bu şehir, bu akıl ve bu anlayışla 15-20 senede neler neler kaybetti. Bu şehir çok şey kazanabilir.
 • Kazanacak, kazanmaya ve şehirde yaşayan insanlarına kazandırmaya, bu insanlara alıştırdı. Bir dert var. Bir kısım insan kazanmayı unuttu. Onlar sıkıntıdalar. Ama kocaman 16 milyon insanımız kazanmaya alıştı. Ve biz onları kazandırmaya, bu milletin parasını yine millete harcamaya devam ediyoruz. Şart olsun ki devam edeceğiz.

“KANAL DİLLERİNDEN UÇTU GİTTİ”

 • 2500 kilometre atık su ve yağmur suyu inşaat inşa ettik. Bu aynı zamanda atık suyla yağmur sularını birbirinden ayırma anlamına geliyor. Ayırmaya da devam ediyoruz. Bu neyi sağlıyor? Atık su arıtma tesislerimizdeki enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu milyarlarca lira az bir maliyet. Çevreyi de koruyoruz. Aynı zamanda atık sudan ayırınca yağmur suyunun doğal su kaynaklarına erişmesini sağlıyoruz. İstanbul su toplama havzalarıyla suyunu kazanan nadir şehirlerden biri.
 • Bizim şehrimizin ortasından koca nehirler akmıyor. Bizim şehrimizin ortasından dünyalar güzeli İstanbul Boğazı geçiyor. Onu ikilemek istediler. Kanal manal dillerinden uçtu gitti. Hani bizde de ikili derler ya biraz öyle oldu bu iş. Unuttu. Unuttular yani dil yok konuşamıyorlar. İstanbul’un gündeminde olmayan hiçbir şey onların da gündeminde yokmuş. Ya az mı bağırdınız Meclis’te? Sizi gidi sizi, kurnazlar.Ankara/Gülçin Çelik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İmamoğlu’ndan Kurum’a: Sizi gidi kurnazlar
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin