featured

Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı ve Şube Başkanları ile bir araya geldi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı ve Şube Başkanları ile bir araya geldi

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı ve Şube Başkanları ile bir araya getirdi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı ve Şube Başkanları ile bir araya getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 4 ay içerisinde 38 şube açan 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan ve Şube Başkanlarını CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşturdu.

29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan ve farklı illerden gelen şube başkanları ile Yürütme Kurulu üyeleri, CHP Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

4 AYDA 38 ŞUBEYE ULAŞTIK

Görüşmede, heyet adına ilk sözü alan 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, 4 ay gibi kısa bir sürede 38 şube kurduklarını söyledi ve derneğin kuruluşuna ilişkin de şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Türkiye’nin dört bir yanından 90 kadın kurucu üye tarafından 29 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da kurulduk. Derneğimizin amacı, dünyada ve ülkemizde kadın hareketinin ve Cumhuriyet devrimlerinin kadının toplumsal yaşama eşit katılımı için açtığı yolu izleyerek genelde insan hakları, özelde kadının insan haklarını savunmak. Toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci yaratmak, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin gereklerine uygun olarak, yasal planda ve yaşamın içinde kadınların statüsünü yükseltmek hedefiyle yola çıktık. Kadınların gücüne güveniyoruz. Yalnız olmadığımızı da biliyoruz. Tüm çalışmalarımızı, benzer amaçlı demokratik kitle örgütleri, platformlar ve meslek örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içinde gerçekleştiriyoruz.”

29 TALEP OKUNDU

Dernek adına söz alan Feray Karagöz 29 Ekim Kadınları Derneği’nin 29 talebini okudu. Derneğin taleplerinden bazıları şöyle ifade edildi:

“İstanbul Sözleşmesi’nin fiilen ve hukuken yürürlükte olduğu gerçeğini kabul eden ve sözleşmenin tüm gereklerinin yerine getirilmesini sağlayan bir politika izlenmesini talep ediyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte her gün, en az dört kadın cinayetinin işlenmekte olduğu gerçeği karşısında, yaşam hakkının güvenceye alınmasını istiyoruz. Bu çerçevede yasal korumanın yanı sıra her 100 bin nüfusa en az bir sığınak, her 200 bin nüfusa en az bir cinsel şiddet kriz merkezi açılmasını talep ediyoruz. Din, dil, ırk, cinsiyet ayırımlara izin vermeyen bir siyasi anlayış istiyoruz. Suç mağduru çocuklar kadar suça sürüklenen çocukların da gözetilmesini istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini yerleştirecek olan eğitim müfredatları talep ediyoruz. Meclis’te eşit temsil istiyoruz. Sivil toplum iş birliğinin yeniden ve acilen daha güçlü bir yapıya kavuşturulmasını ve kurumsal bir yapıya dönüştürülmesini vurguluyoruz.”

MECLİS’TE KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE “HAYIR” DİYEN PARTİYE, KADINLAR OY VERMEMELİDİR

Talepleri büyük bir dikkatle dinleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Kadınlar aydınlanma hareketinin öncüleri olabilir. Biz CHP olarak Meclis’te eşit temsil için kanun teklifimizi verdik. Önümüzdeki hafta içerisinde Genel Kurul’a inmesini bekliyoruz. Siz kadınlardan tek bir isteğim var. Olabildiğince çok kadına ulaşarak, bu oylamanın izlenmesini sağlayın. Yasa teklifine ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diyen partilerin görülmesini sağlayın. ‘Hayır’ diyen parti ya da partilere kadınlar oy vermemelidir. ”

ÇALINACAK ÇOK KAPI VAR, O KAPILARI ÇALIN!

Kılıçdaroğlu, dernek başkanlarına daha çok kadına ulaşma çağrısı yaptı:

“Kırsalda yaşayan kadınlara daha çok ulaşın. O kadınlarla iletişim kurarken samimi olun. Gecekonduda yaşayan kadının derdini dert edinin. Biz bugüne kadar bize oy vermeyen kitlelere yeterince ulaşmamıştık, şimdi ulaşıyoruz. Bize ilişkin olan önyargılar, görüşme sonrasında kırılıyor. Siz kadınların açamayacağı kapı yok, hayatlarına dokunmanız gereken çok fazla kadın var. Gidin ve çalın o kapıları! Biz kadınların yaşadığı sorunları çözmek için politikalar üretiyoruz. İktidara geldiğimiz ilk altı ay içerisinde kadınların nefes almasını sağlayacak altı politikamızı açıkladık. Sonrasında da yapacağımız birçok uygulama var. Bu değişimi hep birlikte yapabiliriz.”

Kılıçdaroğlu’nun ardından 29 Ekim Kadınları Derneği’nden gelen heyet ile CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel toplantıya devam ederek, birlikte yürütülecek çalışmaların yol haritasını belirledi.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı ve Şube Başkanları ile bir araya geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin