TCMB: Enflasyon riskleri nedeniyle faiz indirim konsepti geçerli değil

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB: Enflasyon riskleri nedeniyle faiz indirim konsepti geçerli değil
TCMB’nin yarın gerçekleştireceği PPK toplantısında faizde herhangi bir değişiklik yapılmadan %19’da sabit bırakılmasını bekleriz.

TCMB’nin yarın gerçekleştireceği PPK toplantısında faizde herhangi bir değişiklik yapılmadan %19’da sabit bırakılmasını bekleriz. Buna karşılık; Merkez Bankası’nın bu toplantısına açıklama bazlı olarak bakıyor olacağız. Enflasyonun bozulan eğilimine, sağlanamayan de-dolarizasyon sürecine ve başta Fed kaynaklı parasal risklere karşı Merkez Bankası’nın “ilave sıkılaşma” şeklinde bir referansı politika açıklamasında barındırmasının ve takip eden aylarda faiz artırımını bir opsiyon olarak değerlendirmesinin faydalı olacağını düşünürüz.

 

En son gerçekleşen enflasyon sürpriz değişkenleri, Temmuz veya Ağustos gibi bir zaman diliminde faiz indirimi gibi bir ihtimali devreden çıkarmış durumda. Beklenti üzerinde %17,5 gerçekleşen Haziran enflasyonunun takip eden aylarda enerji zamlarının yayılma etkisiyle daha yukarılara gitmesini bekliyoruz. Politika faizi ile enflasyon arasındaki farkın 150 baz puana inmesi daha da inecek olması itibariyle, sıkılık derecesinin azaldığını düşünüyoruz. ÜFE’den henüz yansımamış enflasyon etkisi, zayıf TL ve küresel petrol fiyatlarının yüksekliği enflasyon için yukarı riskler teşkil etmeye devam ediyor.

 

Fed’in ilerleyen aylarda politika sıkılaşmasına yönelik iletişim kurması muhtemel. Bazı gelişmekte olan ülke merkez bankaları kendilerini bu döngüye hazırlıyorlar. Brezilya, Meksika, Rusya gibi Merkez bankaları faiz artırımı gerçekleştirdi, bizimle aynı gün toplantısı olan Şili Merkez Bankası’ndan da faiz artırımı bekleniyor. Para politikalarının sıkılık derecesi, buna bağlı olarak enflasyonla faiz farkını gösteren reel faiz pozisyonu, tapering döneminde gelişmekte olan ülkeler açısından yatırım kriteri olabilir, taperingin finansal piyasalara etkisi sanılandan derin olursa daha da önemli hale gelecektir. TCMB’nin ilave sıkılaşmaya da referans veren bir politika yapısını koruması ve enflasyon risklerine karşı olarak risk değerlendirmesini yapması gereklidir. Liranın dolar karşısındaki aşınmasının sadece enflasyonla sınırlı olmaması da, de-dolarizasyon sağlanması açısından getiri pozisyonunun daha sıkı olmasını gerektiriyor. TCMB’nin bu enflasyonist ortamda, dışsal sermaye hareketlerine dair riskler de gündemdeyken faiz indirimi gibi bir konsepte sahip olduğunu düşünmüyoruz.

 

TÜFE ve temel göstergeleri… TÜFE genel değişim (mavi), İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE (siyah) ve Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE (yeşil)… (Kaynak: TCMB, TÜİK, Bloomberg)

 

Piyasa bazlı enflasyon beklentilerine olan etkilere baktığımızda, enerji zamlarının ve ana enflasyon göstergelerinin yapısına 1 puan üzerinde ekleme yaptığını görüyoruz. Enflasyon muhtemelen yılsonunda, herhangi bir fiyat şoku yılın son birkaç ayında beklenen baz etkisini götürmezse, az bir miktar düşebilir, %16’ya yakın bir yılsonu gerçekleşmesi olabilir. Merkez Bankası’nın enflasyon üzerinde oluşturduğu faiz ve makul reel faiz gereksinimi, teoride çok sıkışık bir alan kalmasına neden oluyor. Faiz indirimi olsa bile, sınırlı ölçekte kalacaktır. 4Ç21 döneminden önce de bu ihtimal ele alınamayacak gibi görünüyor. Tabii o dönemin güncel koşullarının oluşturacağı ihtimalleri de hesaba katmak gerekecek. Merkez Bankası, aslında güvenilir ve ana göstergeleriyle desteklenen bir düşüş ortamı oluşmadan faiz indirmeyi değerlendirmemeli.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TCMB: Enflasyon riskleri nedeniyle faiz indirim konsepti geçerli değil

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin