featured

TISİAD, Türkiye ve Irak ile Ekonomik Köprüler Kurdu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TISİAD Başkanı Mehmet Salih Çelik 5. TISİAD Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu
ÇELİK: “ÜYELERİMİZ YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA YÜKSEK CİROLAR ELDE EDEREK, ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLADI”
Türkiye ile Irak olmak üzere birçok ülkeyle başarılı ekonomik köprülere sahip olan TISİAD, yılsonu değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda konuşan TISİAD Başkanı Mehmet Salih Çelik, TISİAD üyelerinin yurt dışında yüksek cirolar elde ettiği ve ekonomiye büyük katkı sağladığını belirterek “Mersin, bugün sadece Türkiye için değil; konumu ve imkânları itibariyle Ortadoğu ve komşu coğrafyalar için de stratejik bir kent. Biz de TISİAD olarak merkezi Mersin’de olan bir dernek olarak kentimizin bu değerleriyle kente güç katmak gayretindeyiz. Irak’ta ve açtığımız temsilciliklerle derneğimizi yüklendiği göreve uygun olarak konumlandırmaya çalıştık. Gerçekleştirdiğimiz zirvelerle, Irak ziyaretleri, fuar buluşmaları ve başka etkinliklerle üyelerimizin etki alanını genişletirken aslına Mersin’in ve ülkemizin ekonomisine güç katacak bir yerde durduk. Bunun sonucunda derneğimiz vesilesiyle üyelerimiz arasında son bir yılda Türkiye’de 69 milyon TL Irak’ta ise 30 milyon dolar ticaret gerçekleştirildi” dedi.
Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği yıl sonu değerlendirme toplatışını BN Otel ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Yılsonu durum değerlendirmelerinin yapıldığı toplantıda; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, MÜSİAD Mersin Başkanı Sait Kayan, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Seytullah Işık, MIP Satış Departman Müdür Yardımcısı Çağrı Binol, Mersin Büyükşehir Başkan Vekili Bedrettin Gündeş, Çukurova SİFED Başkanı Hüseyin Kış, STK başkanları ve iş insanlarıyla yaklaşık 200’e yakın katılımcı yer aldı.
Kent ve ekonomi dünyasından büyük ilgi gören toplantıda, TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik yıl içinde yaptığı; yurt içi ve yurt dışı tüm faaliyetlerinden katılımcılara bahsetti. Bu buluşmanın sıradan bir buluşma olmadığını dile getiren Çelik, ulusalda ses getirecek çalışmalara imza attıklarını altını çizdi. TISİAD üyelerinin yurt dışında yüksek cirolar elde ederek ekonomiye büyük ölçüde katkı sağladıklarını belirten Çelik, ilkelerinin her zaman çok sesli ve demokratik işleyişi kalıcı hale getirmek olduğunu söyledi.
“TISİAD OLARAK KENTE GÜÇ KATMAK GAYRETİNDEYİZ”
Mersin’den ülke ekonomisine katkıda bulunmanın kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, “Mersin, bugün sadece Türkiye için değil; konumu ve imkânları itibariyle Ortadoğu ve komşu coğrafyalar için de stratejik bir kent. Liman, demiryolu, karayolu ulaşım imkanları ve yakın zamanda ileri bir hamle olarak gelişeceğini düşündüğümüz bölge havalimanıyla Mersin, bölgesinde parlıyor. Tabii bununla beraber çok kültürlü, renkli toplumsal yapısıyla da kentimiz küçük bir Türkiye’dir. Bu da bizim zenginliğimizdir. Biz de TISİAD olarak merkezi Mersin’de olan bir dernek olarak kentimizin bu değerleriyle kente güç katmak gayretindeyiz. Görevi devraldığımız günden bu yana gerek ülkemizde ve Irak’ta ve açtığımız temsilciliklerle derneğimizi yüklendiği göreve uygun olarak konumlandırmaya çalıştık. Gerçekleştirdiğimiz zirvelerle, Irak ziyaretleri, fuar buluşmaları ve başka etkinliklerle üyelerimizin etki alanını genişletirken aslına Mersin’in ve ülkemizin ekonomisine güç katacak bir yerde durduk. Bunun sonucunda derneğimiz vesilesiyle üyelerimiz arasında son bir yılda Türkiye’de 69 milyon TL Irak’ta ise 30 milyon dolar ticaret gerçekleştirildi” dedi.
“BİRLİKTE HAREKET EDEREK ÜLKEMİZ ADINA DOĞRU BİR ENERJİYİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”
Mersin’in en önemli iş ve meslek örgütleriyle yan yana olmakla hep birlikte güçlü olunacağını düşündüklerini ifade eden Çelik, “Bir ülkenin siyasi erki elbette o ülkenin gidişatından sorumludur. Ancak, toplumun dinamikleri başta STK’ler, aydınlar, iş dünyası gelecek eksenli bir bakışla hareket etmiyorsa gidişattan sadece “yürütme” sorumlu değildir. Bu anlamda derneğimizin teşkilat yapısını bu vizyoner bakış açısıyla oluşturduk. İstişare ve bilim kurullarımız daima kent ve ülke ekonomisine dair araştırmalar yaptı. Deyim yerindeyse kentimiz için entelektüel sermaye oluşturdu. Bizler TISİAD olarak dahil olduğumuz çatı teşkilatlarıyla da birlikte hareket etmenin ülkemiz adına doğru bir enerjiyi açığa çıkaracağını düşündük ve öyle hareket ettik” diye konuştu.
“YARININ TÜRKİYE’Sİ YENİ YÜZYILLARA, BİN YILLARA CESARETLE, KARARLILIKLA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEK”
Bundan sonra da Mersin’in potansiyelini açığa çıkaracak projeler üretmeye devam edeceklerini ve Mersin başta olmak üzere Türkiye’nin faydasına olacak her ortak çalışmada yerlerini alacaklarını söyleyen TISİAD Başkanı Mehmet Salih Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:
“21’inci yüzyılın ilk çeyreğini geride bırakmak üzereyiz ve açıkçası yarının Türkiye’sini güçlü ve müreffeh kılmak yine bizlerin elinde. Sadece bir topluluğun ya da grubun başarısı asla belirleyici olmayacaktır. Ekonomik ve toplumsal hayata katılımı en geniş seviyede tutarak ve de dayanışmayı gözeterek yarınlara güçlü bakabiliriz. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını geride bırakıp Cumhuriyet’in 2’inci yüzyılına girerken yarınlara dair üzerimize düşen sorumluluk gerçekten çok büyük. Ortadoğu’daki her gelişmeden dolaysız etkilenen ülkemizde milyonlarca gencimizin bizden beklentilerinin olduğunu da unutmamamız gerek. Ve ne mutlu bize ki Mersin’imizde bunu hayata geçirecek siz değerli iş dünyası mensupları var. Eminim ki, her bir araya gelişimizden çok değerli projeler ve atılımlar çıkacak. Yarının Türkiye’si yeni yüzyıllara, bin yıllara cesaretle, kararlılıkla yürümeye devam edecek. TISİAD olarak sadece üyelerimize değil her projemizin ve etkinliğimizin kente artı değer katacak bir yörüngesinin olmasına özen gösterdik ve her etkinliğimizde çalışma arkadaşlarımız önce kent dinamikleri oldu. Unutmayalım ki, kalkınma tekil ve yerel değildir. Kalkınma, ilerleme toplumsal ve ülke bazlıdır.”


ODA, BORSA VE STK TEMSİLCİLERİNDEN TISİAD’A TAM DESTEK
Gecede konuşma yapan MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir ve Çukurova SİFED Başkanı Hüseyin Kış, TISİAD’ın Türkiye ve Irak arasında önemli bir köprü olduğuna dikkat çekti.
MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, “TISİAD’ın özellikle Irak’ta sahip olduğu network ve güçlü bağlantıların önemine dikkat çekerek, “Doğru ilişkiler duvarlar örerek değil, köprüler kurarak oluşur. TISİAD da, başta Türkiye ile Irak olmak üzere birçok ülkeyle kurduğu etkin köprülerle bu ilişkileri güçlendirebilen Mersin’in en etkin ve dinamik iş insanları dernekleri arasında yer alıyor” dedi.
TISİAD’ın olumlu ve yapıcı tutumuyla, kucaklayıcı ve birleştiren yaklaşımıyla, rakip değil, bir paydaş olma ve destsek verme politikalarıyla doğru yolda olduğunu belirten Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir ise “Gerçekten iş yapan, işin hakkını veren, çalışan, ülkelerarası ekonomik ilişkiler kuran ve üyelerine somut kazanımlar yaratan bir iş insanları derneğisiniz. Mersin Ticaret Borsası bunu görüyor ve izliyoruz. Sizleri kutluyorum” diye konuştu.
Ülkelerarası ilişkilerin yalnızca bürokratlarla ya da siyasetçilerin görüşmeleriyle kurulmadığına işaret eden Çukurova SİFED Başkanı Hüseyin Kış da, “Günümüzde sadece siyaset temelli iletişimler çok da etki yaratmıyor. Günümüzde en etkin iletişim, iş dünyasının kurduğu iletişimdir. Çağımızda, iş dünyasının, ülkelerarası ilişkilerdeki rolü çok önemlidir. Bu anlamda Türkiye olarak, yetkililerimiz iş dünyasının bu etkin rolünü görmeli ve daha çok destek olmalıdır” ifadelerini kullandı.
Başkanlar konuşmalarının sonunda TISİAD Başkanı Çelik ve üyelerini gösterdikleri birlik ve beraberlikten dolayı tebrik ederek, her zaman yanlarında olduklarının altını çizdiler

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TISİAD, Türkiye ve Irak ile Ekonomik Köprüler Kurdu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin