featured

Türkiye: Ticaret açığı Ekim’de %39 daraldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye: Ticaret açığı Ekim’de %39 daraldı

Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Ekim ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %20,2 artarak 20,81 milyar USD’ye yükselirken, ithalat ise aynı dönemde %13 artarak 22,27 milyar USD olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Ekim ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %20,2 artarak 20,81 milyar USD’ye yükselirken, ithalat ise aynı dönemde %13 artarak 22,27 milyar USD olarak gerçekleşti. Bu kapsamda dış ticaret açığı Ekim döneminde %39 azalarak 1,46 milyar USD oldu.

 

Ekim ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu ABD, İngiltere ve Irak takip etmektedir. İthalat kalemlerinde; Ekim 2021’de ilk sırayı Çin alırken, onu Rusya, Almanya ve ABD izlemiştir. Mal gruplarına bakıldığında, ham madde (ara mallar) yatırım (sermaye) ve tüketim mallarında ihracatında geçen seneye göre artış görülmektedir. İthalat tarafında ise ham madde kategorisinde görülen %28,9 artışa karşılık; yatırım malları %25,5, tüketim malları ise %20,3 azalmıştır.

 

GTS’ye Göre Aylara Göre Dış Ticaret Verileri… Kaynak: Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

 

Dış talepteki güçlenmenin desteğiyle birlikte, ihracat pozitif yönde değişim göstermeye devam etmektedir. Yıl genelindeki değişim oranlarına da bakıldığında, ilk 10 ayda ithalat artış hızının üzerinde olan ihracat artışı ile beraber yıllıklandırılmış olarak da dış ticaret açığı gerilemiştir. İthalat tarafında ise, fasıl kompozisyonunda geçen sene altın ithalatı özelinde oluşan durumun normalizasyonuna rağmen, enerji ve emtia fiyatlarından gelen yoğun fiyat baskısının etkileri hissedilmektedir. Bu nedenle, tek seferlik gerçekleşme etkisi elemine olsa da ithalat, küresel fiyat artışları ve bu kapsamda artan enerji ve hammadde faturası nedeniyle artmayı sürdürmüştür. Fasıl verilerine göre ithalatta enerji, hammadde ağırlığı yüksek olan grupların ağırlığı görülüyor.

 

Cari denge açısından; ihracat artışının güçlü etkisiyle dış ticaret açığındaki düşüş, aynı zamanda turizm kaynaklı hizmet gelirlerinin pozitif etkisi izlenmektedir. Bu kapsamda, cari işlemler açığında yıllıklandırılmış bazda azalma beklemekle beraber, cari dengenin dönemsel olarak fazla verebileceğini düşünüyoruz. Yıl genelinde cari açık / GSYH oranının da %2,7 olmasını öngörüyoruz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye: Ticaret açığı Ekim’de %39 daraldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin