featured
  1. Haberler
  2. Güncel
  3. YALOVA’NIN EN GÜÇLÜ CHP’Lİ ADAY ADAYI SİNAN GİRAY’LA ÖZEL SÖYLEŞİ

YALOVA’NIN EN GÜÇLÜ CHP’Lİ ADAY ADAYI SİNAN GİRAY’LA ÖZEL SÖYLEŞİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YALOVA’NIN EN GÜÇLÜ CHP’Lİ ADAY ADAYI SİNAN GİRAY’LA ÖZEL SÖYLEŞİ..

Sinan Giray: “Bugün demokrasi askıda gözüküyor..”

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Belediye Başkanlığı için  Aday Adayı Sinan Giray Yalova halkına göre en şanslı, rakiplerine göre en güçlü adaylardan biri olduğunun altını çizerek, kendisi ile 31 Mart yerel seçim süreci ve Yalova’nın gündemi ile ilgili bir söyleşi yaptık. 

Neden röportaj demiyorum, çünkü seçimler, partiler ne kadar siyasi konu olsa da, biz aslında Sinan Giray’ı halkla bütünleşme, halkın isteklerine hitap etme arzusunu dikkate alarak, eşi Birgül Giray hanımla beraber samimi bir aile ortamında bir söyleşi gerçekleştirmek istedik. 

Halkın büyük kısmı Atatürk’ün kenti olan Yalova’yı Giray’a  emanet  edebileceklerini düşünüyor. Bizde halkın bu düşüncesini Sinan Giray’a sorduk.

Sinan Giray: “Ben bu şekil düşündüklerinden dolayı memnuniyet duyuyorum. Sahada, Halkın içinde bu ilgiyi görüyorum. Ama benimle beraber CHP’de daha 5 aday arkadaş var ve ben onların da şansı olduğunu düşünüyorum. Partimiz adayını belirleyecek, halkımız da favori adayına oyunu verecektir. Öne çıkan adayımız AKP adayı ile yarışacak. Ben bu yarışmaya hazırım. Özellikle parti içerisinde bu ilgi ve alakayı görüyorum. Genel merkez değerlendirmelerini objektif şekilde yapacağını düşünüyorum. AKP’nin karşısında seçim alacağıma inanıyorum. Kendime güveniyorum. Bu yönde yeterli bilgi ve birikime sahibim. Halkın içinden biriyim, halkın teveccühünü görüyorum…”

Güçlü rakip, en şanslı aday, siyasi donanımı ve tecrübe bakımından birikimli bir aday deyince tabii ki, anti reklamlar da kulisleri karıştırmaya başlıyor. Bugünlerde sizin Sayın Kılıçdaroğlu ile  çekildiğiniz fotoğrafı öne sürerek, Sinan Giray Kılıçdaroğlu’nun adamı mı?  Diye  yorumlar da yapılmaya başladı… Bakın, Sinan Giray bu konuyla ilgili nasıl cevap  verdi.  Bu konuyla uğraşanları strateji bir cevapla “Mat” etti.

Sinan Giray: “Sayın Kılıçdaroğlu çok önemli bir liderlik yaptı. Cumhurbaşkanı adayımız oldu. O zaman içerisinde Yalova’ya da geldi. Aynı partide olduğumuz için doğaldır tabii ki fotoğraflarımız da  oldu. Bundan da ayrıca büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bizim bir önceki genel başkanımızdı. Tabii ki kendisine saygımız sonsuzdur ve ilişkilerimiz devam edecektir. Ama partimizin delegeleri bir karar verdi ve yeni bir genel başkan seçtiler. Dolayısı ile şu an genel başkanımız Özgür Özel. SHP’nin gençlik kollarından geliyorum. Partinin adabını ve partinin ne olduğunu biliyorum…Yani partimizin başına kim gelirse o bizim genel başkanımızdır. Herkes biliyor, bizim bir tek doğal genel başkanımız vardır. O da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunun altını ise çizmek isterim” dedi.

Aday Adaylığı açıklaması zamanı Giray; Eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın hukuksal konuları ile ilgili  bir çalışma başlatacağını, onun isminin temize çıkarılması yönünde bir çalışma yapacağını söylediğini hatırlattık.  Acaba bu Vefa Salman’ın ve onun seçmenlerinin oyunu kazanmak için bir strateji miydi? 

Sinan Giray: “Sayın Vefa  bizim bir önceki belediye başkanımız. Yalova’da 3 defa AKP’yi kazanmış bir şahıs. Dolayısı ile tabii ki, bu süreçte, sayın vefanın katkılarını isteyeceğiz. Ben aday gösterilirsem, sayın Vefa’nın beni destekleyeceğini düşünüyorum. Ama davalarla ilgili şuan bir şey söylemem söz konusu değildir. Davalar yargıda, inşallah arkadaşlarımız bu konuda da temize çıkacaklardır. Bunda hiç bir şüphem yoktur” diye cevap verdi.

Geldik en önemli konuya. Gerçi her defasında CHP’li aday adaylara toz kondurmayacak şekilde çok siyasi cevaplar alsam da, kulislerde de bunun aksini gördüğüm için, istediğim cevabı alana kadar sorunun her çeşidini sormaya devam edeyim dedim. “AKP sizin seçimi kazanmak için rakibiniz. Ama seçime girmek için de şu an siz bir yarışmadasınız. O yüzden merak ediyorum. Sinan Giray’ın CHP’deki en güçlü bulduğu rakibi kim?” gibi kestirmeden bir soruyu sordum…

“CHP de en büyük rakip benim” dedi… Ama yine  “birbirinden değerli adaylar var” deyince içimden “yine mi?” demedim değil açıkçası. Giray da bunu sanki hissetti ve sonunda o beklenilen cümleyi söyledi: “Ben rakibim odur, budur diye partililerime karşı haksızlık yapmak istemem. Ben elimden geleni yapıyorum ve CHP’nin adayı olmaya çalışıyorum. Eğer aday olursam, Yalova belediyesini de kazanacağıma inancım sonsuzdur” dedi.

Aslında şöyle bir deyim var, eğri oturalım, doğru konuşalım. Gerçi bu deyimin siyasette pek geçerliliği yok, ama yine de söyleyelim. Sinan Giray, Türklerin kullandığı  bir tabirle diyeceğim “harbiden” sahada ve bütün gün  halkın içinde. Merak ederek, sordum ki, bu kadar halkla iç içeyken fark ettiniz mi veya duyabildiniz mi halk ne istiyor? Sayın Giray’ın tespitleri çok mantıklıydı aslında. Hatta bu zamana kadar acaba neden bunu kimse fark etmemiş bile dedirtecek tespitlerdi hatta…

Sinan Giray: “Bugün Halk Belediyede onların dertleri ile dertlenecek insan istiyor. Dolayısı ile yaşamış olduğu ile hizmet edecek bir başkan istiyor. Burası Atatürk’ün kenti ve halk ta o vizyonda halka ve ile hitap edecek bir başkan görmek istiyor. Bugün herkes şu soruyu soruyor: Kazanırsanız neler yapacaksınız? İnanın, bu sorulara verilen cevapların çoğunu tuhaf buluyorum. Bazıları, kentsel dönüşüm yapacağım, yol çekeceğim, park salacağım diyor. Bu zaten bütün belediyelerin gündemi. Bugün insana yönelik bir şeyler yapmak, insana dokunmak, insanın gelişimi için bir şeyler yapmak lazım. Dolayısıyla toplumsal gelişimle ilgili bir şeyler yapmamız gerekiyor. Kadınlarla ve çocuklarla ilgili projeler yapılmalı. Bugün madde bağımlılığı ön safhada. Bu konularda beraber mücadele vermemiz ve spor alanları yapmak gerekli. Ben kendim sporun içerisinden  geliyorum. Bu konuları çok iyi analiz etmek lazım. Herşeyden önce güçlü bir ekip kuracağız ve bu ekiple yöneteceğiz. Bütün Sivil Toplum Kuruluşları ile diyalog içerisinde olacağız. Çünkü ben STK’larda, Kent Konseyinde görev yaptım. Belediyede meclis üyeliği yaptım. Demokrasilerde Halkın katılımı çok önemlidir! Bugün demokrasi askıda gözüküyor.  Halk hesap soruyor, onlara gerekli hesabı verecek hale gelmemiz lazım. Şeffaf olmamız lazım…” dedi.

Sinan Giray: “Her şey bir tarafa, burada sizinle beraber gördük. Emekliler için bir lokal yapılmış. Ne tuvaleti var, ne çay ocağı var. Emekliler çay içmek için dışarıdan almak zorunda kalıyorlar. Emekliler enteresan bir şekilde izole ediliyor. Bugün emekliler 7500 TL emekli maaşı alıyor ve bununla geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bir kere emekliler için güzel bir yer yapmak lazım. Büyüklerimize gerekli saygıyı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Esnaflara uğradık. Onların da durumu bugün hiç iyi değil. Esnaflara gitmek lazım, halini hatırını sormak lazım, taleplerini duymak lazım. Kısacası,  belediye başkanı olduğum zaman halkla beraber yönetmeyi taahhüt ediyorum. Mahallelerde mahalle temsilcilikleri oluşturacağız. Mahalle muhtarları ile toplantılar yapacağız. O mahallelerdeki insanların fikirlerini alacağız…”diye ilave etti.

Edirne ve Uşak milletvekilleri geçtiğimiz günde Yalova’ya geldi. Sözde aday belirlemek için geldiklerini söylediler. Merak ettiğim konu şu CHP milletvekilleri aday adaylarla bir strateji çalışma yaptılar mı? Aslında CHP’nin AKP ye karşı bir strateji çalışması var mı? 

Sinan Giray: “Bizim adaylığımızdan sonra Yalova’daki strateji değişti. AKP seçime giren ve seçimi göğüsleyebilecek insanlar üzerinde strateji kurmaya başladı. Ama bizde o yok. Yeter ki Genel merkez bizi aday göstersin ve biz AKP’den kim olursa olsun seçimi alacağız. İster Mustafa Tutuk ister İsmail Atik olsun hiç önemli değil. Ben onların ikisini de yeneceğimi düşünüyorum” dedi.

Ne diyelim, boşuna güçlü aday demiyorlar Sayın Giray’a demedim de değil. Sinan Giray siyasi bakımdan artık bütün konuları tek cümle ile hiç bir soru işareti bırakmadan kapattı.  Sonra da  her daim yanında en büyük destekçisi olan eşi Birgül hanım halkın içinde eşiyle beraber çalışmalarda bulunduğunu ve aldığı olumlu veya olumsuz etkileşimi merak ettim…

Birgül Giray: “Son olarak Pazar esnafları ile görüştük. Aldığım izlenim Halkın sevgisi. Başka Partiden olduğu halde, Sinan Giray’a “sana oy vereceğim” diyenler de oldu. Bizden birisin” diye müracaat ediyorlar. Bu çok memnun edici bir etkileşim. Çok mutlu olduk” dedi.

Tabii, Birgül hanımı bulmuşken böyle, bir de en önemli konu olan aile konusuna  da mı değinsek dedim.  Eşi Birgül Giray’dan aile de bir devlet, küçük bir hükümet derler büyükler.  Acaba Sinan Giray evde nasıl bir aile reisi? Nasıl bir eş ve nasıl bir baba diye de sorduk. Birgül hanım 33 yıllık evliliklerini ve Sinan Giray’ı anlattı: 

Birgül Giray: “Evde de Sinan Giray çok farklı değil. Dışarda nasılsa evde de öyle. Gayet saygılı. Hiç bir olumsuz tarafı yok. Zaten 33 yıldır evliyiz ve hiç bir sorun yaşamadık. Her zaman destekçisiyim, her zaman yanındayım” diye sevgi ve mutluluk dolu göz yaşları ile eşini anlatan Birgül hanım, son olarak  “Çok iyi bir eş, çok iyi bir babadır” dedi.

Haber/Ülker Ferman Kızı/Yalova

4
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YALOVA’NIN EN GÜÇLÜ CHP’Lİ ADAY ADAYI SİNAN GİRAY’LA ÖZEL SÖYLEŞİ
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin