featured

Ahmet Akın: “Erdoğan üreteceğiz derken, bakanlık sanayide üretimi kısıyor”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Akın: “Erdoğan üreteceğiz derken, bakanlık sanayide üretimi kısıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İran’ın doğalgaz akışını kesmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sanayi ve elektrik santrallerinde doğalgaz tüketimini sınırlamasına tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İran’ın doğalgaz akışını kesmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sanayi ve elektrik santrallerinde doğalgaz tüketimini sınırlamasına tepki gösterdi. CHP’li Akın; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha dün ‘Daha çok üreterek bu badireyi atlatacağız’ diye konuşurken; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı aynı gün ‘gizli’ ibaresiyle aldığı kararla sanayide üretimin düşmesine neden olacak karara imza atıyor. İktidarın arz güvenliği krizine karşı çözümü tüketimi sınırlamak oldu. Daha önce evlerde kombiyi kısın diye akıl veren iktidar, şimdi sanayiye üretimi durdurun diyor” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İran’ın arıza gerekçesiyle Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sanayi ve elektrik santrallerinde doğalgaz tüketimini yüzde 40 oranında kısıtlaması üzerine yazılı açıklama yaptı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

AKIŞIN DURMASI DENGESİZLİĞE NEDEN OLUR

EPİAŞ; İran’ın teknik bir arıza gerekçesiyle Türkiye’ye 20 Ocak itibarıyla 10 günlük doğalgaz akışını durdurduğunu kamuoyuna duyurmuştur. BOTAŞ’ın verilerine göre İran’dan ülkemize Gürbulak hattı üzerinden günlük ortalama 28,5 milyon metreküp büyüklüğünde doğalgaz arzı gerçekleşmektedir. İran’ın akışı kesmesi nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde 10 gün boyunca 285 milyon metreküp büyüklüğünde arz-talep dengesizliği oluşacaktır.

İKTİDARIN HAZIRLIKSIZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

EPİAŞ’ın verilerine göre Türkiye’de Ocak ayında (ilk 19 günde) günlük ortalama 238 milyon metreküp doğalgaz tüketilmiştir. Hava sıcaklığının eksi derecelere düştüğü son günlerde günlük tüketim 287 milyon metreküpe kadar çıkmıştır. Konutlarda gerçekleştirilen en yüksek tüketim ise 70 milyon metreküpe kadar çıkmaktadır. İran’ın gaz akışını kesmesinin ardından sanayi ve santrallerde doğalgaz sınırlamasına gidilmesi iktidarın hazırlıksız olduğunu göstermiştir. Doğalgazda bu gibi krizlere karşı doğalgaz depolarının tam dolu olması ve arz güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

KISITLAMA SANAYİDE ÜRETİME DARBE OLUR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı doğalgaz akışının kesilmesinden bir gün önce sanayi kuruluşları ile doğalgazdan üretim yapan elektrik santrallerinde gaz tedarikini yüzde 40 oranında azaltılması kararı aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu kararı ‘gizli’ ve ‘çok acil’ ibaresiyle sanayi kuruluşlarına iletildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu kararı başta demir-çelik, kimya, çimento ve gübre sektörlerinde üretimin durması anlamına gelecektir. Başka bir deyişle kısıtlama kararı üretime darbe vuracaktır. Söz konusu sektörlerde üretimin durması da doğrudan ya da dolaylı olarak ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olacaktır.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ GÜNDEME GELEBİLİR

TEİAŞ’ın verilerine göre Ocak ayında Türkiye genelinde elektriğin yüzde 29,25’i doğalgaz santralleri tarafından üretilmiştir. Doğalgaz santrallerindeki gaz akışından yüzde 40 oranında kesintiye gidilmesi elektrik üretiminde doğalgaz santrallerinin payının yüzde 12 azalması anlamına gelecektir. Buna göre ortaya çıkacak yüzde 12 oranındaki üretim açığı ya başka kaynaklar üzerinden sağlanacak ya da ülke genelinde kontrollü elektrik kesintilerini gündeme getirecektir.

‘ERDOĞAN ÜRETECEĞİZ DİYOR, BAKANLIK ÜRETİMİ KISIYOR’

İktidarın; kara kışın ortasında Türkiye’de doğalgaz arzı sıkıntısına karşı tek politikası doğalgaz tüketimini sınırlamak olmuştur. AK Parti iktidarı Türkiye’ye yönetememektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün muhtarlar buluşmasında yaptığı konuşmada “Türkiye daha çok üreterek bu badireyi atlatacaktır” diye konuşken, aynı gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sanayide üretimin düşürülmesi anlamına gelecek kararı sektör temsilcilerine iletmiştir. İktidar bir yandan üretim yapacağız derken, bir yandan üretime darbe vurmaktadır.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahmet Akın: “Erdoğan üreteceğiz derken, bakanlık sanayide üretimi kısıyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin