featured

Ahmet Akın: “İktidarın arz güvenliği krizinde ne çözümü var ne de hazırlığı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Akın: “İktidarın arz güvenliği krizinde ne çözümü var ne de hazırlığı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; İran’ın doğalgaz akışını kesmesi üzerine sanayide doğalgaz kısıntısının ardından elektrik kesintilerinin uygulanmaya başlanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; İran’ın doğalgaz akışını 10 gün kesmesinin ardından sanayide yüzde 40 oranında doğalgaz kısıntısı ve 72 saati bulan elektrik kesintilerinin uygulanmasına tepki gösterdi. CHP’li Akın; “Enerjide arz güvenliğinin sağlanması için sanayide üretimi durdurmak yerine doğalgaz depolarıtam dolu olmalı ve devreye alınmalıydı. Ancak depolardaki stoklar bir önceki yıla göre yüzde 15,86 oranında daha az ve depoların yarısından fazlası boş durumda. İktidarın bu krize karşı üretimi durdurmak dışında ne bir hazırlığı var ne de çözümü”değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; İran’ın doğalgaz akışını kesmesi üzerine sanayide doğalgaz kısıntısının ardından elektrik kesintilerinin uygulanmaya başlanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

ARZ GÜVENLİĞİNDE BÜYÜK BİR SIKINTI YAŞANIYOR

İran’ın arıza gerekçesiyle doğalgaz akışını 10 gün boyunca kesmesi ve iktidarın arz güvenliği konusunda hazırlıksız olması Türkiye genelinde sanayide büyük bir krize neden olmuştur. İran’ın günlük doğalgaz akışı Türkiye tüketiminin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturmaktadır. Doğalgaz arzının yüzde 10’una denk gelen bir akışın kesilmesi nedeniyle Türkiye genelinde sanayide yüzde 40’a varan doğalgaz kısıntısı ve yine saniyede 72 saati bulan elektrik kesintilerinin uygulanmaya başlanmıştır. Bu durum ülkemizde arz güvenliği sıkıntısı yaşandığını ortaya koymaktadır.

İKTİDARIN NE ÇÖZÜMÜ NE DE HAZIRLIĞI VAR

İran’ın doğalgaz akışını kesmesi her kış karşılaşılan bir rutin olurken; bugün yaşadığımız elektrik ve doğalgaz arz güvenliği krizi iktidarın plansızlığının bir sonucudur. Enerji arz güvenliğinin sağlanması için Türkiye genelinde yer alan doğalgaz depolarının tam kapasiteyle dolu olması ve bu gibi krizlerde doğrudan sisteme verilmesi gerekmektedir.

DOĞALGAZ DEPOLARININ YARISINDAN FAZLASI BOŞ

Ancak doğalgaz depolarındaki stok miktarının EPDK’nın en son yayınlanan Ekim 2021 tarihli sektör raporundaki veriler dikkate alındığında tam dolu olmadığı anlaşılmaktadır. Resmi verilere göre doğalgaz stok durumu bir önceki yıla göre yüzde 15,86 oranında daha azdır. 19 Ocak itibarıyla yaklaşık olarak toplam 4,6 milyar m3 büyüklüğündeki toplam depolama kapasitesinin en iyi ihtimalle 1,55 milyar m3 kısmının dolu olduğu belirtilmektedir. Buna göre doğalgaz depolarındaki doluluk oranı yüzde 33 düzeyindedir. Bu gibi krizlerde devreye alınması gereken doğalgaz depolarının yarısından fazlası boş durumdadır.

SIRADA TİCARETHANE VE MESKENLER Mİ VAR?

Bu veriler dikkate alındığında iktidarın her kış yaşanan İran’ın doğalgaz akışını kesmesi ihtimaline karşı sanayide de üretimi sekteye uğratmayacak bir çözümü olmadığı anlaşılmaktadır. Sanayide doğalgaz ve elektrik kısıntısı nedeniyle oluşacak 10 günlük üretim ülkemizde hayat pahalılığını daha da artıracaktır. Sanayi üretiminin durması ekonomik olarak ülkemizi büyük zarara uğratacaktır. İktidarın arz güvenliği krizine karşı çözümü tüketimi kısıtlamak olduğu sürece; benzer bir durum gündeme geldiğinde elektrik kesintileri ticarethane ve meskenleri de etkileyebilecektir.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahmet Akın: “İktidarın arz güvenliği krizinde ne çözümü var ne de hazırlığı”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin