featured

Ahmet Akın: “İndirim müjdesi yok, katlanan faturalar hala geçerli”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Akın: “İndirim müjdesi yok, katlanan faturalar hala geçerli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2022 yılıyla birlikte uygulanmaya başlanan elektrikte kademeli tarifede düşük kademenin bir ay sonra değiştirilmesini değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2022 yılıyla birlikte uygulanmaya başlanan elektrikte kademeli tarifede düşük kademenin bir ay sonra değiştirilmesini değerlendirdi. CHP’li Akın yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları dile getirdi:

İKTİDAR YANLIŞTA BİLE BİLE ISRAR ETTİ

İktidarın kademeli tarife uygulamasını zam aracına dönüşmesinin ardından artan tepkiler üzerine iktidar geri adım atmak zorunda kalmıştır. Günlük 5 kilovatsaatten ayda 150 kilovatsaat olarak ilan edilen ilk kademenin yetersiz olduğunu defalarca dile getirmemize karşın bu yanlışta bile bile ısrar edilmiştir. Saray iktidarı 1 Ocak’ta hayata geçen uygulamada 150 kilovatsaate onay vermemiş gibi vatandaşı faturalarla çarptıktan sonra ilk kademeyi 210 kilovatsaate çıkarmak zorunda kalmıştır.

ELEKTRİKTE FAHİŞ ZAMLAR HALA YÜRÜRLÜKTE

İlk kademede tüketim sınırının artması tek başına anlamlı değildir. Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zamları hala yürürlüktedir. Düşük kademeye yapılan yüzde 52, yüksek kademe ise yüzde 127 oranındaki fahiş zamları geri çekilmeden ilk kademeyi yükseltmek vatandaşımızı rahatlatmayacaktır. İlk kademenin asgari tüketim olarak kabul edilen 230 kilovatsaat ve zamsız olması gerekmektedir. Kademeyi yükselterek vatandaşa şirin görünme gayreti içerisine giren AK Parti samimi ise enerji faturalarında yapılan fahiş zamları geri çekmelidir.

SANTRAL TARİFESİNDEKİ ARTIŞ YENİ ZAMMIN HABERCESİ

Elektrikte ve doğalgazda KDV ve ÖTV derhal kaldırılmalıdır. Vatandaş enerji faturalarında indirim beklerken; BOTAŞ’ın 1 Şubat itibarıyla elektrik santrallerinin tarifesinde yüzde 14 oranında zam yapması önümüzdeki dönemlerde elektrik tarifelerinde yapılacak yeni zamların sinyalini vermektedir. İktidarın enerji buhranı yaşanırken uyguladığı politika ya tüketimi kısmak ya da zam yapmak olmaktadır.

ZAMLAR VARKEN KADEME DEĞİŞİKLİĞİ ALDATMACA

Saray iktidarı vatandaşlarımıza önce fahiş zam yapıp, daha sonra bu zammı geri çekmeden ilk kademeyi yükseltmesi ikiye hatta üçe katlanan faturaları düşürmeyecektir. Faturaları katlayan düşük kademedeki yüzde 52 ile yüksek kademedeki yüzde 127 oranındaki zamlardır. Söz konusu fahiş zamlar dururken kademenin yükseltilmesi tam bir aldatmacıdır. Fahiş zamlar geri çekilmeden ilk kademenin 150 kilovatsaatten 210 kilovatsaate çıkarılması tek başına anlamlı değildir. Asgari tüketim olarak kabul edilen 230 kilovatsaatin faturalara yansıması ilk kademenin 210 kilovatsaate çıkarılmasına karşın 210 liradan yaklaşık 330 liraya çıkaracaktır.

TİCARETHANE ABONELERİ PERİŞAN

Ticarethane abonelerinde ise herhangi bir kademe uygulanmadan doğrudan yüzde 127 oranında zam yapılması küçük esnafımızı mağdur etmektedir. Elektrik tüketimi fazla olan başta kasap ile süt ürünü üretici ve satıcılarının maliyetleri katlanarak artmaktadır. Kademenin 210 kilovatsaate çıkarılması ticarethane aboneleri için hiçbir anlam taşımamaktadır. Ticarethane faturalarında tek bir kuruş düşüş olmayacaktır.

FAZLA TAHSİL EDİLEN TUTAR İADE EDİLMELİ

İlk kademenin 150 kilovatsaat olduğu tarife kapsamında ocak ayı boyunca mesken abonelerine bir ya da iki kez fatura düzenlenmiştir. Saray iktidarının yanlış kararı nedeniyle vatandaşlarımız bu faturalara daha fazla ücret ödemek zorunda kalmıştır. Zam oranları değişmeden 1 Ocak’ta ilk kademe 210 kilovatsaat olarak belirlenseydi vatandaşlarımızın faturaları yine ikiye ya da üçe katlanacaktı; ancak fatura tutarları yaklaşık 42 lira az olacaktı. Bu kapsamda Ocak ayı boyunca vatandaşlarımızın fazla ödediği ücret hesaplanarak bir sonraki fatura döneminde iade edilmelidir.

BAKAN BİR HAFTA ÖNCE OLUMLU DEMİŞTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Çoğunlukla olumlu tepkiler alıyoruz” demesinin üzerinden 10 gün geçmeden AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Tepkiler var” diye düşük kademe sınırını değiştirmiştir. Aylarca hazırlandığı iddia edilen kademeli tarifenin ilk aydan değişmesi iktidarın hiçbir çalışma yapmadan tarifeyi hayata geçirdiğini göstermektedir.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahmet Akın: “İndirim müjdesi yok, katlanan faturalar hala geçerli”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin