featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’dan ortak bildiri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’dan ortak bildiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, ortak bildiri yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, ortak bildiri yayınladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov’un daveti üzerine 27 Kasım 2021 tarihinde Türkmenistan’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dostluk ve karşılıklı anlayış atmosferinde cereyan eden görüşmelerde ikili işbirliğine ilişkin geniş bir yelpazedeki konular ve ortak çıkarları ilgilendiren önemli uluslararası meselelerde verimli bir görüş alış verişinde bulunulmuştur.

Devlet Başkanları, stratejik özellik taşıyan ve sarsılmaz dostluk, karşılıklı saygı ve güven ilkelerine dayanan ikili ilişkilerin yüksek düzeyini memnuniyetle kaydetmişlerdir.

Devlet Başkanları, iki devletin kardeş halklarının tarihi ve kültürel ortaklığına dayanan stratejik işbirliğini tüm alanlarda geliştirmeye ve güçlendirmeye bundan böyle de devam etmeyi amaçladıklarını beyan etmişlerdir. İkili işbirliğinin bundan böyle de etkin şekilde ilerletilmesinin, küresel barış, istikrar ve iki ülkenin ekonomik kalkınmasının güçlendirilmesine hizmet edeceği üzerinde hemfikir olduklarını açıklamışlardır.

Devlet Başkanları, uluslararası siyasetin temel konularına ilişkin benzer bakış açılarının mevcut olduğunu memnuniyetle vurgulamış, küresel platformda karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin daha da ilerletilmesini amaçladıklarını teyit etmişlerdir.

Devlet Başkanları, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan’ın üye oldukları uluslararası ve bölgesel örgütler bünyesindeki çabalarında eşgüdümün yararını vurgulamışlardır. Devlet Başkanları, küresel meselelerin çözümünde, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında, küresel güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesinde Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşların rolünün önemine işaret etmişlerdir.

Devlet Başkanları bu çerçevede, Türkmenistan’ın Gözlemci olarak iştirak ettiği Türk Devletleri Teşkilatının 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen 8. Zirvesi’nin başarısından duydukları memnuniyeti ifadeyle, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde çok taraflı işbirliklerini daha da geliştirme hususunda mutabık kalmışlardır.

Devlet Başkanları, Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan arasındaki verimli ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin iki ülkenin halklarının uzun vadeli çıkarlarına olduğu kadar, küresel ve bölgesel barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına da hizmet ettiğine inandıklarını beyan etmişlerdir.

Terörizm, aşırıcılık, düzensiz göç, uyuşturucu ve psikotrop maddelerin yasadışı dolaşımı, sınıraşan organize suçlar ile uluslararası güvenliğe yönelik diğer tehditlerle mücadelede gerek ikili düzeyde gerek uluslararası örgütler nezdinde işbirliğinin daha da geliştirilmesinin gerekliliğini vurgulamışlardır.

Devlet Başkanları, Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan arasında karşılıklı çıkarlara dayalı ticari-ekonomik işbirliğinin genişletilmesinin önemini belirtmişlerdir.

Bu çerçevede Devlet Başkanları, yüksek katma değerli ürünlerin de ticareti yoluyla karşılıklı ticaret hacminin daha da artırılmasının önemini teyit etmişlerdir.

Devlet Başkanları, ikili ilişkilerin öncelikli olarak ticari-ekonomik ve ulaştırma-komünikasyon alanlarında geliştirilmesine yönelik koordinasyon mekanizması niteliğindeki Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu’nun işlevselliğinin daha da güçlendirilmesinin gerekliliğini belirtmişlerdir.

Devlet Başkanları, girişimciler için elverişli ekonomik, mali ve hukuki şartların oluşturulmasının, ürün ve hizmetlerini dünya pazarlarına sunma imkânlarının artırılmasının, iki ülke iş çevreleri arasındaki ilişkileri güçlendirecek İş Forumlarının düzenlenmesinin önemini vurgulamışlardır.

Bu çerçevede Devlet Başkanları, karşılıklı yatırımların ekonomik işbirliğinin temel unsurlarından birini teşkil ettiğini ayrıca vurgulayarak, bundan sonra da ortak fayda temelinde yatırımları karşılıklı olarak desteklemeye, korumaya ve teşvik etmeye hazır olduklarını beyan etmişlerdir.

Devlet Başkanları, ulaştırma ve transit geçişlerde etkin işbirliğinin derinleştirilmesinin, ülkeler ve bölgeler arasında uluslararası ticaretin artırılması açısından öncelikli önemi haiz olduğunu teyit etmişlerdir. Devlet Başkanları bu çerçevede sivil havacılık alanında işbirliğinin geliştirilmesinin önemini de vurgulamışlardır.

Devlet Başkanları, “Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye” ulaştırma koridoru projesi başta olmak üzere, ulaştırma konusunda iki ülkenin çıkarlarına hizmet eden önemli projeleri, ayrıca Hazar geçişli Doğu-Batı Uluslararası Orta Koridor ulaştırma güzergahı çerçevesindeki projeleri bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerini beyan etmişlerdir.

İki ülke sınırlarından geçen uluslararası ulaştırma yollarının rekabet gücünün ve cazibesinin artırılması amacıyla Devlet Başkanları, dış ticarete konu malların transit taşınmasına ilişkin ücretlerin bundan böyle de uyumlaştırılmasına ve uygun şartların sağlanmasına yönelik karşılıklı çıkarlara dayalı düzenli işbirliğini devam ettirmeye hazır olduklarını bir kez daha teyitle, 15 Kasım 2017 tarihli Transit ve Ulaştırma İşbirliğine İlişkin Anlaşmanın (Lapis Lazuli Güzergahı Koridoru) fiiliyatta hayata geçirilmesinin önemini belirtmişlerdir.

Devlet Başkanları, beşerî alanda işbirliğine ayrıca önem vermiş, ilgili kurumlar, kültür ve sanat alanı çalışanları, araştırma merkezleri, yükseköğretim kurumları ve kitle iletişim araçları arasındaki ilişkilerin önemini belirtmişlerdir. Bilim ve teknik, spor ve turizm alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır.

Devlet Başkanları, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, sağlık çalışanlarının eğitimi, aşı, ilaç ve diğer tıbbi malzemenin üretimi ile tedariki konularında kurumlar arasında karşılıklı eylem ve işbirliğini geliştirmenin önemini belirtmişlerdir.

Devlet Başkanları, ikili işbirliğinin hukuki altyapısının geliştirilmesi ve genişletilmesinin gerekliliğini belirtmişlerdir. Bu çerçevede Devlet Başkanları, ziyaret kapsamında imzalanan ikili hükümetlerarası ve sektörlerarası belgelerin önemini vurgulamışlardır. Sözkonusu belgeler, Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan arasında ilişkilerin daha da güçlendirilmesine hizmet edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk heyetine gösterilen misafirperverlik, sıcak ve dostane kabul için Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov’a şükranlarını belirtmiş ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nı uygun bir tarihte Türkiye Cumhuriyeti’ni ziyaret etmeye davet etmiştir. Davet şükranla kabul edilmiştir. Ziyaret tarihi diplomatik kanallarla belirlenecektir.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’dan ortak bildiri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin