Ekrem İmamoğlu, Alevi vatandaşların aşure lokmasına ortak oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İmamoğlu, Alevi vatandaşların aşure lokmasına ortak oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Alevi vatandaşların tuttuğu 12 günlük Muharrem mateminin ardından pişirilen aşure lokması etkinliğinde vatandaşlarla buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Alevi vatandaşların tuttuğu 12 günlük Muharrem mateminin ardından pişirilen aşure lokması etkinliğinde vatandaşlarla buluştu.

İmamoğlu’nun Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi’nde Alevi vatandaşlarla bir araya geldiği etkinliğe, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da katıldı.

“Kerbela, bir daha yaşanmasın”

Muharrem orucundan sonra, Kerbela katliamından sağ kurtulan Zeynel Abidin aşkına aşure lokması dağıtacaklarını belirten İmamoğlu, “Tüm dünya Kerbela’da yaşandığı kadar ağır bir katliamın yaşanmadığını düşünüyorum. Böyle bir zulmün, dünya tarihinde bir daha yaşanmamasını diliyorum. Sadece milletimiz adına değil, sadece İslam alemi için de değil, dünya adına, insanlık adına böyle bir zulmü hiçbir zaman, hiçbir insan yaşamasın. Hazreti Hüseyin’i ve Kerbela şehitlerini minnetle anıyorum, rahmetle anıyorum.” ifadesinde bulundu.

Kerbela’nın soyli bir direniş öyküsü olduğuna değinen İmamoğlu, “Bu direniş, tarih boyunca devam etmiştir, aslında bugün de devam etmektedir. Çünkü mazlumun zalime, haklının haksıza karşı sürdürdüğü mücadele, azim ve o günün verdiği ruh ile devam etmektedir. Haksızlık karşısında sessiz kalmayan, adaleti, eşitliği, sevgiyi ve barışı savunan herkese buradan, kadim kent İstanbul’dan selam olsun” diye konuştu.

 “Aşure kazanında farklı inançlar kaynıyor”

Aşurenin çağlar ötesinden günümüze ulaşan, paylaştıkça çoğalan, değeri artan bir yiyecek olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Birlik ve beraberliğimizin simgesi. Aşurenin en çok hoşuma giden tarafı şu: İçinde bulunan, bu toprağın ürünlerinin karıştığı yapım biçimindeki bulunan her ürün, kendi tadıyla vardır. Aynı bizim toplumumuzda olduğu gibi. Bir arada ortak bir lezzet oluşturuyor. Güzelliği de oradan geliyor. Bizim milletimizin de o lezzetli yanı, aslında tam da böyle tarif edilebilir. Farklı inançlar, kültürler, gelenekler binlerce yıldır bir arada aynı kazanda kaynıyor aslında, bu güzel coğrafyada, Anadolu’da. Hoş görüyü, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı yücelten özgün Anadolu kültürünü ortaya koyuyor. Bizler, Anadolu’nun bu güzel lezzetini ve kültürünü ilelebet taşıyacak insanlarız.” ifadesini kullandı.

Birliklerini bozmaya çalışanlara karşı kararlı olmalıyız ve dirençli olunması gerektiğini belirten İmamoğlu, “En diri halimizle olmalıyız; aynen Hazreti Hüseyin’in kararlılığı gibi. Hiçbir ırk, inanç, kültür, gelenek birbirinden üstün değildir. Önce bunu kabul etmek gerekir. Kabul etmemiz gereken çok şey var, ama bu temel prensiptir. Bunu es geçersek, inancımıza ters düşeriz. ‘Yaratılanı severiz, Yaradan’dan ötürü.’ Şiarımız budur. Dolayısıyla insanı sevmek, inancımızın temel prensibidir. İnsanın inancının yargılanacağı tek yer, Yüce Yaradan’ın huzurudur. Başka hiç kimsenin haddi değildir, hakkı değildir.” diye konuştu.

“Alevi vatandaşlarımızın taleplerini duymamak olmaz”

Cemevlerinin Alevi vatandaşların ibadethanesi olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bunu kabul etmemiz ve ibadethaneye gösterilmesi gereken saygıyı mutlak göstermeliyiz. Alevi yurttaşlarımızın taleplerini görmemek, taleplerini duymamak olmaz. Tüm yurttaşlarımızın taleplerini görmeyi, onların inançlarına değerlerine saygı göstermeli ve hizmet etmeliyiz. Saygı göstermek ve hizmet etmek de yetmez. Onların kabul ettikleri kendi inanç alanları ile ilgili, kendi yaşam biçimleri ilgili kabil ettikleri ve yürüdükleri yolda da kabul etmeli ve saygı göstermeliyiz.” şeklinde konuştu.

İBB olarak bu kentte yaşayan her inanca her yaşam biçimine karşı aynı kararlılıkla eşit davranmak konusunda net bir tavırları olduğuna değinen İmamoğlu, “Bu anlamda ilk başlattığımız bir hususu belirtmek isterim. Mezarlıklar Dairesi Başkanlığımızda; Alevi’si, Sünni’si, Şafi’si, Caferi’si ya da Hristiyan’ı, Ortodoks’u, Musevi’si fark etmeksizin, her inancın cenaze hizmetlerine sunulmak üzere hem din görevlisi hem diğer hizmetlere dair görevlilerin işe alınmasını tam da bu şartla ortaya koymuş bir yönetimiz.” dedi.

“Eksikleri tamamlama konusunda kararlı olacağız”

Bugüne kadar atılmamış adımların, diğer atılmamış adımları da katarak, bu taraftaki eksiklikleri tamamlama konusunda kararlı olacaklarını dile getiren İmamoğlu, “Sadece Alevi hemşehrilerimizin değil, İstanbul’da hangi inanca mensup olursa olsun insanlarımızın, canlarımızın, yaşayan hemşehrilerimizin yanında olacağız.” diye konuştu.

Aşurenin, birlik ve beraberliğin müjdecisi olmasını söyleyen İmamoğlu, Hepinizin huzurunda tekrar Kerbela’da katledilen Hazreti Hüseyin’in ve orada katledilen diğer dostları, canları rahmetle anıyorum. İslam alemine, topraklarımıza, milletimize ve insanlığa, Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın; hepimize o acılardan ders alarak adaleti, hukuku koruyan ve geliştiren ruhu taşımamızı nasip etsin. Ve haftaya Hacı Bektaşı Veli’nin huzurunda. Orada, o güzel insanın ve bu topraklarda yaşayan velilerin, evliyaların, o güzel duyguları taşıyan o insanların anılması, anlaşılması, bizim yolculuğumuza millet olarak ışık tutan o insanların prensiplerinin anlaşılması, hepimize yeter de artar diyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ekrem İmamoğlu, Alevi vatandaşların aşure lokmasına ortak oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin