featured

Ekrem İmamoğlu Kadıköy’deki İBB projelerini ve hizmet noktalarını inceledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İmamoğlu Kadıköy’deki İBB projelerini ve hizmet noktalarını inceledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy’deki kurum yatırımlarının bir bölümünü, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile birlikte yerinde inceledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy’deki kurum yatırımlarının bir bölümünü, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile birlikte yerinde inceledi.

Kadıköy’ün, İstanbul’un çok özel noktalarından biri olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, öğleden sonra mesaisinin tamamını ayırdığı inceleme gezisi turunu şu sözlerle özetledi:

Belediye Başkanımızla beraber sağlam bir Kadıköy turu yaptık, diyebilirim. Turumuza, inşallah bu yıl sonu açmayı hedeflediğimiz Bostancı-Dudullu metro hattımız ve onun üzerindeki kullanım alanlarıyla ilgili bir programla başladık. O program dahilinde çok önemli bir yer olan Kozyatağı’ndaki büyük bir otopark alanımız var. Ki o hem Tavşantepe-Kadıköy hattına hizmet edecek hem de Dudullu-Bostancı hattına hizmet edecek bir otoparkımız. Onun inşaatını da kontrol ettik.

Merdivenköy’e çok güzel, oldukça geniş ve 120 öğrenci kapasiteli bir kreşimizi hediye ediyoruz. Onun başlangıcına yine bir arada şahitlik yaptık.

Ardından Moda İskelesi’nin dönüşüm çalışmalarını tespit ettik. Ki Moda İskelesi, biz devraldığımızda görevi, aslında bir özel işletmeyle yapılan usulsüz bir protokol sürecini yaşamaktaydı. Onu devraldık. Süreçte nasıl değerlendireceğimiz, ki iskele hizmeti vermesi konusunda da kararlı bir duruşumuz var. Orada özellikle, Dudullu-Bostancı hattının metro olarak iskeleye ulaşması, Bostancı’ya ayrı bir kimlik kazandıracak. Ve ‘Oradan gelen vatandaşlarımızın Bostancı’dan Caddebostan’a, oradan Moda’ya ve Kadıköy’e erişilebilirliğini nasıl sağlarız ve bu vesileyle de Moda’nın belli bir bölümünü daha fazla araçtan nasıl arındırabiliriz’i, konuştuk.

Sonrasında, yine bir kültürel alan oluşturmak konusunda, İlhan Selçuk ve Turan Selçuk adına geliştirdiğimiz çok özel bir yapıyı ziyaret ettik. Türkiye karikatür tarihinin önemli isimlerinden Cemil Cem’in ismiyle anılan, yaşadığı bir köşkü restore ederek, sahibiyle beraber işbirliği yaparak, orada hem karikatür tarihinin bu yakın yüzyıl içerisindeki kahramanlarının yaşatıldığı hem de etkinliklerin var olduğu bir Moda Durağı’nı tarifledik ve konuştuk.

Oradan Kadıköy’deki Festival Alanı’na geçtik. Festival Alanı, burada ayrı bir renk oluşturdu. Kadıköy’ün belki de kullanılmayan iskele ucundaki o noktayı, canlı bir hale getirdi. Yoğunluklu ücretsiz buluşmalara adres oluyor.

Son olarak da bence hepimizin çok heyecanla beklediği Haldun Taner Sahnesi’ndeyiz. Kadıköy’ün özel bir izidir, özel bir noktasıdır. Geçmişte hal binasıdır. Geçmişte sahil olan bir yere yapılan bir yapıdan bahsediyoruz. Hem revize edilmesi gerekiyor hem yeni bir statik yapıyla, uzun yıllar hizmet etmesinin sağlanması gerekiyor. Risk taşıyan bu bina, bir dönem uzunca bir zaman diliminde, konservatuar öğrencilerinin buradan taşınmasıyla ilgili farklı noktalara çekilmiş ve tartışılmıştı. Şu an onun inşaatındayız. Görüyoruz ki burada, çok özel bir imalat yapıyoruz. Burayı zemin sıvılaşmasından arındıran ciddi bir kazık imalatıyla, bir nevi geçmişte denizin içinde olan, dolgu alanının içinde kalan bu yapıyı çok sağlam bir zemine oturtan, uzun yıllar hizmet edecek bir hüviyete kazandırıyoruz. Arkadaşlarım burada hassas bir çalışma yürütüyorlar. Bu hassas çalışmanın altyapıda görünmeyen kısmı, ki yüzlerce kazığın imalatının olduğu ve ‘jet-grout’ (yüksek basınç altında çimento su karışımının zemine enjeksiyonu ile kolon oluşturularak yapılan bir konsolidasyon tekniği) sistemiyle zemin iyileştirmesinin yapılacağı temel altı uygulamalarla, sanıyorum bu sonbahar itibariyle daha çok artık binanın içine, içindeki imalatlara geçiyor olacaklar. Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılına giderken, önümüzdeki senenin yazında, ağustosunda burayı hazır etmek ve İstanbullulara sunmak niyetindeyiz. Büyük bir gayretle bunu yürüteceğiz. Hem yüklenicimiz o motivasyonda hem yapan, ilgilenen ve kontrol eden arkadaşlarımız o motivasyonda. Umuyorum ki; Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, yeni sezonun açıldığı dönemde Haldun Taner hem sahnesiyle hem de burada Kadıköy İskelesi’nde vatandaşlarımızla buluşan yapı sistemiyle çok renkli noktalardan birisi olacak.

Çok heyecanlı, çok değerli bir Kadıköy gezisini böylece sonuçlandırmış olduk.

İmamoğlu’nun ardından söz alan Odabaşı da inceleme gezisini şu sözlerle değerlendirdi:

“Son 25 yılda ihmal edilen bir Kadıköy, unutulan bir Kadıköy vardı. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olduğu günden beridir, en azından hatırlandık ve Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy’de kendini hissettirmeye, göstermeye başladı. Kadıköylü olarak, bundan çok mutluyuz. Bahsetmedi; ama 100 yıllık bir Kurbağalıdere hikayesini artık konuşmuyoruz. Şimdi etrafında Yaşam Vadisi’ni konuşuyoruz. Oradaki yaşam alanının genişletilmesini konuşuyoruz. Yine bugün, Haldun Taner’in olduğu yerin hemen önünde, pandemi döneminde, İSKİ’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çok ciddi bir altyapı yatırımı vardı. Bugün İstanbul’un farklı yerlerinde su baskınları olmuyorsa, İBB’nin yapmış olduğu bu yatırımlar sayesinde olmadı. Geçmişte burasının, sel olduğunda denizle sıfır bir görüntüsü vardı. Bugün onların hiçbirini Kadıköy’de yaşamadık. Bu ve buna benzer birçok sorunumuzu, en azından muhatap bulup, Sayın Başkanımızla beraber geziyoruz Kadıköy’de. Bu da büyük bir tarihi esasında andır. Önümüzdeki hafta içerisinde de başka mahallelerde, İBB’nin yapacağı yatırımları yerinde gezeceğiz ve onları da tamamlayacağız. Ben, tüm Kadıköylüler adına, Sayın Başkanıma, Sayın Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha çok teşekkür ediyorum. En azından Kadıköy’ün üzerindeki Büyükşehir’in gölgesini hissetmemizi sağladığı için. Diğer ilçelerle çok mesafemiz var oraya yetişmek için. Ama koşarak geliyoruz. İBB’nin yatırımları sayesinde, onlarla beraber eşit bir hizmet dönemini yaşıyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ekrem İmamoğlu Kadıköy’deki İBB projelerini ve hizmet noktalarını inceledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin