Gamze Akkuş İlgezdi: “Hekim cinayetlerine bir yenisinin eklenmesi an meselesiyken neyi bekliyorsunuz?”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li İigezdi: “Hekim cinayetlerine bir yenisinin eklenmesi an meselesiyken neyi bekliyorsunuz?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, aylardır ölümle tehdit edilen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu Şenol’un ofisinin kapısına 29 Temmuz 2022 tarihinde danadili bırakılmış, cinayet planladığı iddia edilen olayın şüphelisi M.Y. gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra elektronik kepçeyle evinde izlem altına alınmıştı. İzgezdi, ölümle tehdit edilen doktora destek verdi.

Doktor Şenol’u arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulunan ve konunun takipçisi olacağının sözünü veren İlgezdi, “Esin Davutoğlu Şenol, sağlıkta şiddetin vardığı noktanın son gerçek örneğidir. Kamil Furtun, Ersin Aslan, Edip Kürklü, Ali Menekşe, Ekrem Karakaya ve daha niceleri. Bu liste böyle uzayıp giderken de sesiniz çıkmadı. Pandeminin başından bu yana en ön saflarda halk sağlığı için canını hiçe sayan kıymetli hekimlerimizin, ölüm korkusuyla baş başa kalmasını asla kabul etmiyoruz. Hekim cinayetlerine bir yenisinin eklenmesi an meselesiyken neyi bekliyorsunuz? Bunun telafisi yok, bir hekimimizi daha bilim düşmanlarına kurban etmeyeceğiz.” ifadesinde bulundu.

Hekimlerin ve sağlık emekçilerinin şiddetin öznesi olduğu bu süreçte meslektaşlarını asla yalnız bırakmayacağını ifade eden Akkuş İlgezdi, şunları söyledi:

‘Neyi bekliyorsunuz, ölmesini mi?’

“Bir meczup, bilim adına mücadele eden bir hekimin ofisine kadar gidiyor, kapısına danadili bırakarak ölümle tehdit ediyor. Hikâyenin devamı tam da alışık olduğumuz senaryo! Zanlı ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılıyor. Kendisine takılan elektronik kelepçeyi kırıyor ve elini kolunu sallaya sallaya dışarıda geziyor. Olan yine hekimlerimize oluyor, ölüm korkusuyla baş başa bırakılıyorlar. Sanatçı Gülşen’i anında yakalayan yargı, nasıl oluyor bu sahte doktoru tutuklamıyor? Nasıl oluyor da kelepçe takılıyken zanlıyı takip eden, yerini yurdunu bilen emniyet güçleri zanlıyı yakalayamıyor? Kelepçenin kırılması yaşanan ilk vaka değil, böyle bir ihmale nasıl göz yumulur? Bu zanlının tutuklanması için daha neyi bekliyorsunuz? Bir hekimin daha öldürmesini mi? Biz bu hikayenin bilindik sonla bitmesine asla izin vermeyeceğiz. Hem Sağlık Bakanlığı hem de Adalet Bakanlığı yetkililerine, emniyet güçlerine çağrıda bulunuyorum. Biz size ‘hekimlerimizin katilini bulun’ diye seslenmek istemiyoruz. Yenilerini yaşamamak adına, iş işten geçmemişken buna engel olun diyoruz. Emniyet güçlerinin başlıca görevi mağdurun can güvenliğini sağlamak ve zanlının katil olmasına engel olmaktır.”

Emniyetten hekime ‘önlemlerinizi arttırın’ nasihatı

Şenol’a konunun takipçisi olacağının sözünü veren Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi vererek, zanlının bir an önce yakalanması için emniyet güçlerine çağrıda bulundu.

İlgezdi, “Tehdit edilen hekime, zanlının elektronik kelepçesinden kurtulduğu bilgisini veren emniyet güçleri bir de ‘kendinizi koruyun, dikkat edin, önlemlerinizi arttırın’ önerisinde bulunmuş! Şakaysa komik değil, şaka değilse hiç komik değil. Ölümle tehdit edilen hekimlerimizi siz koruyacaksınız, önlemleri siz arttıracaksınız. Hem ifadesini aldığınız şüpheliyi serbest bırakacaksınız hem de mağdura kendini koru diyeceksiniz. Artık tuz kokmuştur. Artık tek bir bilim insanını, tek bir hekimi, bilim düşmanlarına kurban vermek istemiyoruz” diye konuştu.

“Sağlıkta şiddet yasası sınıfta kaldı”

Sağlık Bakanlığı’nın hekimlere sahip çıkmasını istediklerini ve bu ölüm sessizliğini kabul etmediklerini belirten İzgezdi, “Ne oldu çıkardığınız Sağlıkta Şiddet Yasasına? Nerede kaldı müjdeleriniz? Hekimin sadece adı değişiyor, tehdit aynı tehdit, şiddet aynı şiddet. Kimi ülkeyi terk ederek, kimi hayatını kaybederek. Hekimler bir bir eksiliyor ama sorumlulardan ses çıkmıyor.” dedi.

Sağlıkta Şiddet Yasasının çözüm üretmediğini söyleyen İzgezdi,  “Adalet Bakanı ve Sağlık Bakanımıza sesleniyoruz: Sizi, ülkemizin kıymetli değerlerinden Esin Şenol Hocamız ve şiddete maruz kalan tüm hekimlerimizin sorunlarını çözecek, gerçek ve caydırıcı kararlar alacak, yeni bir sağlıkta şiddet yasası yapmaya davet ediyoruz.” diye ekledi.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gamze Akkuş İlgezdi: “Hekim cinayetlerine bir yenisinin eklenmesi an meselesiyken neyi bekliyorsunuz?”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin