Günün gelişmeleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günün gelişmeleri
Haftanın ilk işlem gününde yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü %b 1.34’lük düşüşle 1.373,25 puandan tamamlarken işlem hacmi 12.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Haftanın ilk işlem gününde yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü %b 1.34’lük düşüşle 1.373,25 puandan tamamlarken işlem hacmi 12.4 milyar TL olarak gerçekleşti. Usd/Try kuru dünü düşüşle tamamladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s 3. çeyrek görünüm raporunda Türkiye’nin  2021’de %6,1 ve 2022’de %3,3 büyüyeceğini  tahmin ettiklerini söyledi. Türkiye’nin yurtdışı mali koşullarda yaşanabilecek ani bir sıkılaşmaya karşı özellikle hassas olduğuna değinilirken  enflasyonun ise 2021’de %15,3, 2022’de %11,3, olarak beklendiği kaydedildi.

Bugün yurtiçinde Haziran ayına ait Türkiye Güven Endeksi verisi açıklanacak. 2 aylık sert düşüşün ardından güven endeksinin bu ay toparlanması bekleniyor. Kurlarda yukarı yönlü riskler sürerken BİST100’ün 1378 desteğinin altında kapanış yapması borsada satışların hızlanabileceği anlamını taşımakta.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün bir ara % 1.46 seviyesine kadar gerilese de bugün % 1.49 seviyesinde hareket ettiğini izliyoruz. Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam başta olmak üzere diğer istihdam verileri öncesi dolar endeksindeki yatay tablo sürüyor. ABD borsaları ise dünü karışık kapattı. Facebook hakkında davanın reddedilmesi teknoloji şirketi hisselerine prim kazandırırken Nasdaq ve S&P rekor tazelediler. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD’nin Fed’in varlık alımlarında azaltımı değerlendirmeye başlamasına imkan verecek şekilde, enflasyon hedefi konusunda “önemli ilerleme” sağladığını söylerken Fed’in faiz artırımına başlamak için fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için gelecek yıla kadar bekleyeceğini de vurguladı. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Fed yönetimi mortgage tahvillerinin alımını daha hızlı azaltmayı tartıştıkları belirtildi. Habere göre artan konut fiyatları Fed’in bazı üyelerinin mortgage destekli tahvillerin alımına devlet tahvili alımlarından daha önce sonlandırmayı önermelerine neden oldu. Fed, 2020 yılı Mart ayından bu yana halihazırda 982 milyar dolarlık mortgage tahvili alımı yapmış durumda. Mevcut planda alımların aylık 80 milyar dolardan 40 milyar dolara düşürülmesi planlanırken bu  iddianın doğru olması halinde  küresel bazda  borsalarda satışların hızlanacağı, doların güçleneceği ve ABD tahvil faizlerinde yükselişin sertleşeceği bir ortama geçeceğiz. Altın fiyatlarında aşağı yönlü baskı kuvvetli olmaya devam ederken satış eğiliminin artma ihtimali oldukça yüksek gözükmekte.

Bugün ABD’de  konut piyasasına dair açıklanacak verilerde konut fiyat endeksinin aylık bazda % 1.5 artması beklenirken  S&P/CS karmaşık -20 konut fiyat endeksinin ise % 14.8 açıklanacağı tahmin edilmekte. ABD’de tüketici güven endeksinde beklenti ise 118.9 puan seviyesinde oluşmakta. Konut fiyatlarında ciddi  yükseliş dikkat çekmeye devam ediyor. Ayrıca bugün Fed üyelerinden Barkin’in de konuşma yapması bekleniyor.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Eur/Usd yatay seyrine devam ederken Eur/TL dünü sınırlı düşüşle kapattı. Ancak Eur/TL’de yükseliş baskısı devam ediyor. Avrupa borsaları ise delta varyantının İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde etkili olması nedeniyle günü satıcılı tamamladı. Özellikle Avrupa endekslerinde satışlar seyahat ve eğlence sektörü öncülüğünde gerçekleşti. The Times gazetesi Almanya’nın, koronavirüs aşıları olsun ya da olmasın tüm Britanya vatandaşlarının Avrupa Birliği’ne seyahatlerinin yasaklanması için girişimde bulunmaya hazırlandığını iddia etti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, ECB’nin ekonomiye acil yardım tedbirlerinden uzaklaşmayı yakın zamanda tartışmasının büyük olasılık olduğunu söylerken ancak bunun için adım atmanın henüz erken olduğunu da dile getirdi. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann ise ,ECB’nin acil tahvil alımlarının, pandemi ile mücadele tedbirlerinin kaldırılmasının ve toparlanma güçlü şekilde yoluna girmesinden sonra adım yavaş yavaş bitirilmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann’da  PEPP’in planlandığı gibi 2022 Mart ayında sona erebileceğine işaret etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’da TÜFE aylık bazda % 0.4 beklenirken  İspanya’da yıllık TÜFE ise  % 2.7 beklenmekte Tahvil alım programlarının azaltılmasının tartışıldığı dönemde enflasyon cephesine dair gelecek veriler fiyatlamalar açısından ön planda kalmayı sürdürecektir. Avrupa’da henüz ABD’de ki gibi sert enflasyon değerleri görülmese de enflasyon trendinin yukarı yönlü hareket ettiğini söyleyebiliriz.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1368 seviyesinin altında önce 1359 ve arkasından 1338 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1383 direncinin kırılması halinde önce 1395 ve arkasından 1405 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1501 seviyesinin kırılması halinde önce 1510 ve arkasından 1518 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1482 desteğinin altında önce 1471 ve arkasından 1464 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.6775 seviyesinin kırılması halinde önce 8.6360 ve arkasından 8.5880 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.7125 direncinin üzerinde önce 8.7645 ve arkasından 8.7975 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1773 seviyesinin altında önce 1767 ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1779 direncinin kırılması halinde önce 1786 ve arkasından 1797 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ANELE ANEL ELEKTRİK – Anel Enerji Elektrik’in tasfiye işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#AEFES ANADOLU EFES – Şirket tarafından yurtdışında ihraç edilecek, 7 yıl vadeli 500 milyon dolarlık borçlanma aracı ihracına ilişkin Yüklenim Sözleşmesi’nin imzalandığı açıklandı.

#BIOEN BIOTREND ÇEVRE VE ENERJİ – Şirketin bağlı ortaklığı MD Biyokütle’nin işletmecisi olduğu Aksaray Çöp Gaz için 1 adet 1,414 MWe kurulu güçte motor ünitesinin kısmi kabulünün gerçekleştirildiği açıklandı. Şirketin bağlı ortaklığı Doğu Star’ın işletmecisi olduğu Malatya 2 Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi için 1 adet 1,414 MWe kurulu güçte motor ünitesinin kısmi kabulünü gerçekleştirildiği açıklandı.

#BMSCH BMS ÇELİK HASIR – Şirkete ait İzmir Aliağa’daki 40.000 m²’lik arsanın 2.500 m²’lik kapalı alanın 7.500 m²’sinin daha kapatılarak 10.000 m²’lik kapalı alana dönüştürülmesi planlanlandığı açıklandı.

#BJKAS BEŞİKTAŞ – UEFA tarafından vadesi geçmiş borçlar nedeniyle şirketin önümüzdeki sezon elde edeceği gelirlere %15’lik kesinti uygulayacağının açıklanmasının ardından, şirketin CAS’a başvuruda bulunması ve kararın yeniden gözden geçirilmesi talebinde bulunması sonrasında, UEFA’yı haklı bulan CAS’ın, şirketin yaptığı itirazı reddettiği açıklandı.

#CRDFA CREDITWEST FAKTORİNG – 5,61 TL’den yapılan ayrılma hakkı teklifinin tamamlanarak, 298.580 adet pay için 1,67 milyon TL ödendiği açıklandı.

#EPLAS EGEPLAST – Mevcut yatırım teşvik belgesinin, planlanan yatırımlar kapsamında 1,8 milyon euro ilave yatırım tutarı ile güncellenmesi amacıyla yapılan başvurunun Bakanlık tarafından onaylandığı açıklandı.

#IEYHO IŞIKLAR ENERJİ HOLDİNG – Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Çimtek Çimento’nun, Konya Çimento’dan 1. ve 2. Kömür Değirmeni Üniteleri Torbalı Filtreleri siparişini aldığı açıklandı.

#ISBIR İŞBİR HOLDİNG – Şirketin bağlı ortaklığı İşbir Sünger’in Çankırı Korgun OSB’deki paket yay üretim tesisi yatırımınının tamamlanarak deneme üretimine başlandığı açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK –Şirket ile Vertra Çelik arasında Vertra Demir Çelik Tesisi 420 kV 63Ka GIS Anahtar Teslim projesi kapsamında 6,3 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandığı açıklandı. Kontrolmatik – Siterm iş ortaklığı olarak girilen Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2021/200420 İKN’lu “50 T/H Yüksek Basınçlı Su Borulu Buhar Kazanı ” ihalesinde verilen en iyi teklifin 35,7 milyon TL ile ortaklık tarafından verildiği açıklandı.

#LUKSK LÜKS KADİFE – Şirketin yapılan makine parkı yatırımları kapsamında 155.000 euro bedelle 1 Adet Tumbler Kurutma Makinesi alınmasına karar verildiği açıklandı.

#EDATA.HE E-DATA TEKNOLOJİ – Şirket payları Borsa’da satış yöntemi ile bugün ve yarın halka arz edilecek.

#OYYAT OYAK YATIRIM – #ALBRK ile emir iletimine aracılık kapsamında entegrasyon çalışmalarının tamamlanarak emir iletimine aracılık hizmetlerinin online olarak sunulmaya başlandığı açıklandı.

#PAPIL PAPILON SAVUNMA – 1 milyon CZK sermayeli PAPIL11 s.r.o. şirketinin Çekya’da kurulduğu açıklandı.

#KTSKR.HE KÜTAHYA ŞEKER FABRİKASI – Şirket payları Borsa’da satış yöntemi ile 1 – 2 Temmuz’da halka arz edilecek.

#PEKGY PEKER GMYO – Şirketin iştiraki Oxo Investment’ın Neuss şehrinde yer alan 15.184 m 2 ’lik arsanın 13,7 milyon TL bedelle satın alınması ile ilgili sözleşme imzalandığı açıklandı.

#VBTYZ.HE VBT YAZILIM – Şirket payları Borsa’da satış yöntemi ile bugün ve yarın halka arz edilecek.

#TUKAS TUKAŞ – Şirketin Torbalı Fabrikası için alınan Yatırım Teşvik Belgesinin 72,9 milyon TL gerçekleşen yatırım tutarı üzerinden Bakanlıktan tamamlama vizesi alındığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Günün gelişmeleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin