Her 3 Gençten 1’i Eğitime Devam Edemiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), 2014 yılında, 2 milyon 175 bin gencin eğitimine devam etmediğini; okula devam oranında bölgeler arasında belirgin farklılıklar olduğun açıkladı.

3gencden1iegitimedevamedemiyor

BETAM tarafından, 2013 ile 2014 yılı verilerinin kullanıldığı araştırmada, 15-19 yaş aralığındaki gençlerin eğitim durumları değerlendirildi. Eğitime devam etmeyen gençlerin önemli bir kısmının ise iş gücüne katılmadığı vurgulandı. Raporda, 12 yıla çıkarılan zorunlu eğitimin, eğitime devam konusunda yeterince etkili olamadığı da belirtildi.

Eğitime devam konusunda yapılan araştırmada dikkat çeken noktalar şöyle:

  • Eğitime devam etmeyenlerin yarısından fazlası ilköğretim mezunu.
  • Lise ve üzeri seviyede eğitimini bırakmış gençlerin sayısı ise arttı. 2013 yılında herhangi bir okula kayıt olmayan gençlerden 316 bini lise mezunuyken 2014 yılında bu sayı 324 bine çıktı.
  • Genç kadın nüfusunun dörtte birinin iktisadi hayatın ve eğitim hayatının dışında.
  • İş aramayan genç kadınların büyük çoğunluğu ev işleri ve çocuk-yaşlı bakımıyla meşgul
  • Ev işleriyle meşgul olmaktan veya ailedeki çocuklara veya bakıma muhtaç yetişkinlere bakmaktan dolayı iş aramadıklarını belirten genç kadınların oranı yüzde 73,1. Bu oran 2013 yılına kıyasla küçük bir düşüş gösteriyor.

Kız çocuklarının ve kadınların eğitime devam etme oranlarının, erkeklere oranla düşük olması; kadınların “geleneksel iş bölümü” ile yaşlı ve çocuk bakımı ile evle ilgili işler dışındaki çalışma alanlarının dışında bırakıyor. Aynı zamanda eğitim politikalarındaki tutum, bölgesel dağılımda net bir şekilde görülebiliyor. Okula devam etme oranında, bölgesel farklılıklar nedeniyle yetersiz kalan bölgelerde, eğitimin güçlendirilmesi gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Her 3 Gençten 1’i Eğitime Devam Edemiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin