featured

ABD: İstihdam artışına ve enflasyona dair ayrıntılar

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD: İstihdam artışına ve enflasyona dair ayrıntılar

Kasım ayı istihdam raporu, tarım dışı istihdamın 546K olarak gerçekleşmesi, işsizlik oranının ise %4,5’e düşmesine işaret edem beklentiler içeriyor.

Kasım ayı istihdam raporu, tarım dışı istihdamın 546K olarak gerçekleşmesi, işsizlik oranının ise %4,5’e düşmesine işaret edem beklentiler içeriyor. Ekim ayındaki raporda işsizlik oranının %4,6 ile pandemi sonrasındaki en düşük seviyelere gerilediğini görmüştük. Toplam tarım dışı istihdam ise 531K ile beklentilerin çok üzerinde artış göstermişti. Önceki iki aya yapılan net revizyonlar da olumluydu ve Ağustos ve Eylül aylarında istihdam artışına 235K daha ekledi. Aynı zamanda elbette rapordaki ücret verilerine de dikkat etmek gerekecektir. Enflasyon göstergeleri açısından Fed’in ele alması gereken ayrıntılardan bir tanesi ve maksimum istihdam aynı zamanda enflasyon boyutuyla da değerlendirilmek durumunda. Geçen ay ortalama saatlik kazançlar %0,4 artarak yıllık bazda da %4,9 artışa işaret etmişti. Bu artış oranı muhtemelen bu ay daha da hızlanacak.

 

Son zamanlarda daha güçlü iş büyümesi, istihdam artışını engelleyen bazı rüzgarların, yani COVID’in Delta varyantının ve işgücü kıtlığının ölmeye başladığının kanıtıdır. Daha yüksek ücretler bu konuda yardımcı olabilir. İşgücüne giriş yavaş yavaş gerçekleşiyor görünüyor. İş gücü mevcudiyetinin ise önümüzdeki aylarda işe alma konusunda bir kısıtlama olmaya devam etmesini bekliyoruz. COVID risklerinin daha düşük olduğu ve çocuk bakımı sorunlarının daha iyi çözüldüğü zaman, daha fark edilebilir bir gelişme gelecektir. Mali destek ile enflasyonun bireylerin harcama gücündeki ufalanması arasındaki artan mesafe, işe geri dönmek için finansal zorunluluk sağlayacaktır. Bu faktörler, işe alımların güçlü bir hızda devam etmesine yardımcı olabilir ve gelecek yılın sonuna doğru toparlanmak için istihdam düzeyini doğru yolda tutabilir. Fed’in kriterleri açısından büyümeye katkı ve enflasyon etkisini beraber değerlendirmek lazım. Faizlerde nasıl bir harekete neden olacağı, enflasyonla olayın ne kadar ilişkilendirileceğine bağlı olacaktır. Kısa vadeli taraf hem enflasyon beklentilerinde, hem de verim eğrisinde daha hareketli görünecektir.

 

Kasım ayındaki FOMC tutanaklarından alınan ayrıntılar, enflasyonla ilgili karışık görüşlere işaret etti, ancak veriler tarafından garanti edilirse, faizleri ” şu anda beklenenden daha erken” artırmaya hazır olunacağını ima etti. Bu nedenle haftanın yaklaşan istihdam raporuna daha fazla odaklanıldı. Bizim için izlenmesi gereken kilit alan, gelen ABD verilerinin Fed’i daha agresif bir daralmaya ne kadar yönlendirebileceğidir. FOMC, bu ay menkul kıymet alımlarının hızını ayda 15 milyar dolar düşürmeye başladı ve Haziran 2022’ye kadar alımları bitirme yoluna girdi. Ancak politika yapıcılar, enflasyondaki artışın geçici olduğuna dair daha az kanaat ifade ettiler; Enflasyon yakında yumuşamazsa, para politikası daha agresif bir şekilde sıkılaştırılabilir. Firmaların maliyetlerinde Kasım ayında benzeri görülmemiş bir artışa işaret ediliyor. İstihdam raporu, bu nedenle, işgücü piyasasının sağlığına ve özellikle yüksek enflasyonun – şu anda 31 yılın en yüksek seviyesi olan %6,2’ye ulaşmış durumda – ücret artışına yansımasına dair değerli bilgiler katacak.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ABD: İstihdam artışına ve enflasyona dair ayrıntılar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin