featured

Ahmet Akın: “Kademeli tarife fahiş zam yapma aracı oldu”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akın: “Kademeli tarife fahiş zam yapma aracı oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ürünlerine yapılan fahiş orandaki zamlara yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan fahiş zamların yeni yılda vatandaşın fatura yükünü katlayacağını belirtti. CHP’li Akın, “AK Parti iktidarı ekonomide ‘harika, muhteşem bir şey’ diye pembe tablolar çizerek dövizin düşüşün ardından yüksek fiyatlara yönelik sözde denetimler yaparken; yeni yılda indirim bekleyen vatandaşlarımıza ‘harika, muhteşem zamları’ reva gördü. Kademeli tarife amacından saptırılarak istisnasız bütün abonelere zam olarak yansıdı. 2020 yılı asgari ücretindeki artışın üçte biri henüz ceplere girmeden enerji faturalarına yapılan zamlarla eridi” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ürünlerine yapılan fahiş orandaki zamlara yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. CHP’li Akın, özetle şunları dile getirdi

İktidar zam yaparken kıpır kıpır yerinde duramıyor

AK Parti iktidarı; konu zam yapmak olduğunda “yerinde duramayarak kıpır kıpır” olmaktadır. 2021 yılında enerji faturalarında zam üzerine zam yapan iktidar, 2022’de de vatandaşlarımıza yine zammı reva görmeye devam etmiştir. Vatandaşlarımız, zorlu bir yıl olan 2021’i geride bırakırken; yeni yılın ilk dakikalarında temel bir hak olan enerji faturalarına yapılan fahiş zamlarla karşı karşıya kalmıştır.

Düşük kademe yüzde 52, yüksek kademe yüzde 127 zamlı

EPDK’nın kararına göre günlük 5 kilovatsaat olmak üzere aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim düşük kademe, 150 kilovatsaat sonrası tüketim ise yüksek tarife olarak tanımlanmaktadır. Konutlarda kilovatsaat başına 0,9160 lira olan tarife 150 kilovatsaate kadar tüketimlerde yüzde 52 oranında artarak 1 lira 39 kuruşa; 150 kilovatsaat sonrası tüketim ise yüzde 127 oranında artarak 2 lira 7 kuruşa yükselmiştir. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi tarifesine yüzde 126; ticarethane tarifesine yüzde 128, tarımsal sulama tarifesine ise yüzde 95 oranında zam yapılmıştır.

Asgari 230 KW tüketimin faturası 375 liraya çıkacak

Kademeli tarifede düşük tarifede sınırın 150 kilovatsaat olarak belirlenmesi, Türkiye’de dört kişilik bir ailenin asgari tüketimi olarak kabul edilen 230 kilovatsaatin altında kalması nedeniyle vatandaşa kademeli zam olarak yansıyacaktır. Buna göre 230 kilovatsaat elektrik tüketen bir ailenin elektrik faturası yaklaşık 210 lira olurken; yaklaşık 375 liraya yükselecektir. Başka bir deyişle asgari tüketim olarak kabul edilen 230 kilovatsaat tüketime yapılan zam en az yüzde 78,5 olarak hesaplanmaktadır.

Kademeli tarife vatandaşa fahiş zam aracı oldu

İktidar; kademeli tarife uygulamasını kara kışta vatandaşın fatura yükünü hafifletmek için değil, fahiş zam yapma aracı olarak kullanmıştır. Söz konusu zam oranlarıyla kademeli tarife amacından saptırılmıştır. Kademeli tarife konusunda kamuoyu yanıltılmış, kademe sayısı düşük ve yüksek olmak üzere yalnızca ikiyle sınırlandırılmış, iki kademe arasında ise yüzde 50 gibi çok yüksek bir zam oranı belirlenmiştir. Buna göre vatandaşların zamdan kaçması gibi bir ihtimal kalmamıştır. İstisnasız bütün konut aboneleri bu zamdan etkilenmek zorunda bırakılmıştır.

Kara kış sürerken doğalgaza da büyükzam yapıldı

Elektriğe yapılan fahiş zammın yanı sıra kara kışta vatandaşlarımızın ısınma amacıyla kullandığı doğalgaz konut tarifesine de zam yapılmıştır. Doğalgaz konut tarifesi yüzde 25, sanayi doğalgaz tarifesi yüzde 50, elektrik üretim santrallerinin doğalgaz tarifesi ise yüzde 15 oranında zamlanmıştır. Konutlarda ısınma amaçlı kullanıldığında asgari tüketim olan 300 metreküp doğalgazın faturası yapılan son zamla 650 liradan 815 lira düzeyine çıkmaktadır.

Asgari ücret artışının üçte biri cebe girmeden eridi

İktidarın 2022 yılı asgari ücretine yaptığı artış oranı henüz vatandaşın cebine girmeden enerji faturalarına yapılan zamlarla erimeye devam etmektedir. Akaryakıt ürünleri, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar nedeniyle asgari ücretin açıklandığı yaklaşık iki hafta içinde büyük oranda erimiştir. Elektrikte asgari tüketimin bedeli 165 lira artarken, doğalgazda ise ısınma amaçlı asgari tüketimin bedeli 160 lira yükselmiştir. Bir depo benzin ya da motorinin maliyeti de yaklaşık 70 lira artmıştır. Buna göre temel enerji ihtiyacının asgari düzeyde tüketilmesi durumunda aylık maliyeti 395 lira yükselmiştir. Buna göre asgari ücretteki 1400 lira tutarındaki artışın yüzde 30’u asgari tüketim yapılmasına karşın enerji faturalarındaki zamlar nedeniyle eriyecektir.

Çarşı, pazar ve market fiyatlarını artıracak

Enerjide yapılan bu fahiş zamlarla vatandaşın fatura yükünün katlanmasının yanı sıra; sanayide üretim maliyetleri de artarak raf fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Başka bir deyişle vatandaş bu zammı hem faturalar aracılıyla doğrudan hem de çarşı, pazar ve marketlerde alışveriş yaparak dolaylı olarak ödemek zorunda kalacaktır. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamlar tüm sektörlerin maliyetlerini yükselterek hayat pahalılığını daha da artıracaktır.

Yüksek fiyat denetimlerinin illüzyonolduğu anlaşıldı

İktidarın 81 ilde yüksek fiyatlara yönelik yaptığı denetimlerin tamamen bir illüzyon olduğu bu fahiş zamlarla ortaya çıkmıştır. Fiyat artışının tek sorumlu iktidarın yanlış ekonomi politikaları ve üretim maliyetlerini katlayan zamlardır. Söz konusu fahiş zamlaröncesi ekranlarda ‘En ucuz elektrik tarifesi Türkiye’de’ diye açıklamalar yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı; bu fahiş zamların gerekçesini de vatandaşa açıklamalıdır. İktidarın ‘Enerji faturalarında fedakârlık yapıyoruz’ söyleminin tamamen aldatmaca olduğu da ortaya çıkmıştır.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahmet Akın: “Kademeli tarife fahiş zam yapma aracı oldu”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin