featured

Erdoğan, Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Resmî Açılış Töreninde konuştu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan, Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Resmî Açılış Töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Resmî Açılış Töreni katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Bu devasa yatırımı ülkemize kazandıran Kipaş Holding ile projeye destek veren kurumlarımızı tebrik ediyorum. Üretim tesisinde çalışan ve çalışacak olan tüm kardeşlerimize rabbimden başarılar diliyorum.

Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen bu tesis alanında ülkemizin büyük bir ihtiyacını giderecek ve cari açığımızı azaltılmasına önemli katkılar sunacaktır.

2 Etap’tan oluşan bu yatırımın açılışını yaptığımız ilk etabı tamamlandı ve deneme üretimleri başladı.

İlk etapta 800 kişi istihdam edilecek ülkemizin 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak olan bu tesis aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat da gerçekleştirecektir.

Tesisimiz böylece toplamda 450 milyon dolar civarında cari açığın kapanmasına katkı verecektir.

2. Etap yatırımları da hızla devam ediyor. İnşallah yıl sonu itibariyle biteceğini bizlerde tahmin ediyoruz. Yüzde 40’ı tamamlanan ikinci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor

Tamamlanmasıyla birlikte orada da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Böylece toplamda 1400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek. Ticari etki alanındaki sektörleri de dikkate aldığımızda bu yatırımın ülkemiz istihdamına yapacağı katkının daha büyük olacağı muhakkaktır.

Ekonomik katkılarının yanında tesisin önemli bir özelliği daha bulunuyor. Çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek fabrikamızın Türkiye ekonomisinin yeşil dönüşümüne de önemli hizmetleri olacaktır.

Son teknolojiye sahip makinelerle donatılan bu tesiste %100 geri dönüşümlü atık kağıttan üretim yapılacaktır. Sahip olduğu ileri teknoloji sayesinde fabrikamız ilk etabı ile yılda 12 milyon ağacın ikinci etabı ile birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir. Kullanacağı enerjiyi de kendisi üretecek olan tesisimizin istihdama ülke ekonomisine ve tabiata çok ciddi fayda sağlayacağını görüyoruz.

Hükümet olarak yerli yabancı ayrılmana gitmeden kimseyi ayırmadın dışlamadan Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz.

Bu topraklara değer katan üreten ihraç eden insanımızın aş ve iş sahibi olmasına vesile olan tüm yatırımcılara destek vermeyi görev biliyoruz.

Kipaş Holding bu yatırımını stratejik yatırımların teşviki sistemimiz kapsamında destekliyoruz..

Bu yatırıma vergi, enerji, alt yapı, nitelikli personeller ve yatırım yeri konularında çeşitli destekler sağlıyoruz.

Oluşturduğu ekonomik ve sosyal katkı göz önünde bulundurulduğunda bu yatırımın aldığı destekleri sonuna kadar hak ettiği açıktır.

Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabında girdiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için Kipaş Holding’e ülkem milletin ve tüm Aydınlı vatandaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Firma sahiplerinden beklentim 2. Etap yatırımını mümkün olan en kısa sürede tamamlayarak üretime başlamalıdır.

Kağıt insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birisidir bilginin kaydedilmesi dağıtılması ve gelecek nesillere kullanılan kıymetli bir araçtır.

Ülkemizde yaklaşık 4100 girişimin faaliyet gösterdiği kağıt üretimi sektöründe 80 binden fazla insanımız istihdam ediliyor. Cirosu 91 milyar lirayı aşan sektörün oluşturduğu katma değer ise 20 milyar liranın üzerindedir.

Tabii sektör kendi üretim faaliyetlerinin yanı sıra diğer birçok sektörle varolan bağlantısı sebebiyle çok daha büyük bir ekonomik değer üretiyor.

Orman ürünleri, geri dönüşüm ambalaj malzemeleri, basım ve yayın sektörleri sadece birkaçıdır. Türk ekonomisi açısından taşıdığı önemi bilen bu alanı stratejik sektör olarak belirleyerek önemli destekler vermeye başladık.

Bu sayede sektörün gelişiminin hızlandığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Nitekim son 12 yılda sektördeki girişim sayısında ve istihdamda iki kat ciro ve katma değerde ise 9 kat artış yaşandığını görüyoruz.

Son 10 yılda üretimi için yatırım tutarı 42 milyar lirayı geçen 1166 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

Bu destekten firmalarımızın üretim kapasitelerini güçlendirme yanında ihracatımızın artmasına da önemli katkılar sunduk.

Türkiye’nin salgına rağmen 2,7 milyon ilave istihdam oluşturan bir ülkedir. Türkiye 75 fasıl ürün grubunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat değerini yakalayan bir ülkedir. Türkiye 205 ülke ve bölgeye ihracat işlemleri yapan bir ülkedir.

Türkiye’nin üretim gücünden bu ülkenin sanayisinden haberi olmayan bu tatlı su siyasetçilerinin kendi cahillikleri ile baş başa bırakıyoruz.

Onlar anlamasa da onlar bilmese de bilmek istemese de Türkiye Kipaş Holding gibi şirketlerimizin gayretleriyle büyüyor güçleniyor. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Muhalefete rağmen ülkemizi eser ve hizmet siyasetimizde son 20 yılda rekordan rekora koşturduysak inşallah önümüzdeki dönemde de yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz.

Çalışacağız üreteceğiz kendimize güveneceğiz milletimize inanacağız Türkiye’yi hak ettiği yere hep birlikte muhakkak getireceğiz.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan, Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Resmî Açılış Töreninde konuştu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin