featured

Fed: Daha erken faiz artışı şansı, daha fazla bilanço müdahalesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed: Daha erken faiz artışı şansı, daha fazla bilanço müdahalesi

Fed’in Aralık toplantısında enflasyonla daha yüksek bir mücadele anlamında tahvil alımları daha hızlı kesilmeye başlandıktan sonra, tutanakların ortaya koyduğu ayrıntılar faiz artışının daha erken, daha sık bir düzlemde agresif hale getirilebileceğini ortaya koyuyor.

Fed’in Aralık toplantısında enflasyonla daha yüksek bir mücadele anlamında tahvil alımları daha hızlı kesilmeye başlandıktan sonra, tutanakların ortaya koyduğu ayrıntılar faiz artışının daha erken, daha sık bir düzlemde agresif hale getirilebileceğini ortaya koyuyor. Bu, QE’nin sona ereceği Mart 2022’de direkt bir faiz artış olgusunu ortaya koymuş durumda. Daha hızlı sıkılaşacak, duruma göre daha fazla faiz artırımı yapacak (Mart’ta faiz artarsa 4. bir faiz artışını da homojen şekilde yılın içine sokmak mümkün olacak) ve bilançoyu daha hızlı küçültecek bir Fed, fiyatlamalara yansımış durumda. Tahvil piyasasının durumu kritik ve 10 yıllık getiriler 1,70-75% aralığını test ediyor.

 

Fed tutanaklarından öne çıkanlar;

 

·        Katılımcılar genel olarak ekonomi, işgücü piyasası ve enflasyona ilişkin bireysel görünümleri göz önüne alındığında, federal fon oranını katılımcıların daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın garanti altına alınabileceğini belirttiler.

·        Bazı katılımcılar, federal fon oranını artırmaya başladıktan hemen sonra Fed’in bilançosunu küçültmeye başlamanın uygun olabileceğini de belirttiler.

·        Katılımcılar, uygun bilanço akışının zamanlamasının, komitenin önceki deneyimlerinden ziyade politika faizi artışına muhtemelen daha yakın olacağına karar verdiler.

·        Bazı katılımcılar, normalleşme süreci üzerinde önemli miktarda bilanço küçülmesinin uygun olabileceğine karar verdiler.

·        Genel olarak, giderek sıkılaşan işgücü piyasasıyla ilişkili enflasyonist baskı belirtileri için gelen verileri izlediklerini kaydettiler. Bir diğer görüş olarak, enflasyon artışının üretkenlik artışının üzerinde olması enflasyonist ücret-fiyat dinamiklerini tetikleyebilir.

 

Fed yetkililerinin bu yıl faiz artışı noktasında hemfikir olmalarının yanında, açık bir rehberlik noktasındaki eksiklik çerçevesinde aslında eldeki verilen enflasyon içinde büyüme, istihdam kaynaklı enflasyon gibi olguları göz önüne sermesi o rehberliği verecektir. Piyasa, kendi çıkarımlarını bundan sonra daha net şekilde yapacaktır. Güçlenen bir ekonominin ve daha yüksek enflasyonun önceden beklenenden daha erken ve daha hızlı faiz artışlarına yol açabileceği ortada. Enflasyondan kaynaklanan risklere atıfta bulunan sıkılaşma stratejisinde işin agresif ve karmaşık yanı 8 trilyon dolar büyüklüğündeki bilançonun küçültülmesi. Dolayısıyla, şu aşamada aslında bankalarda da fonlama maliyetlerinin ve parasal aktarım üzerinden banka faizlerinin artmasının yolu gerçek boyutlu bir sıkılaşmadan geçiyor. Getiri eğrisi daha geniş tabanlı beklentilere göre şekillenecektir. 10 yıl ve daha uzun vadelerin yukarı hareketini hızlandırması beklenebilir.

 

Tutanaklar ışığında, reel faiz hareketinin etkisi konusunda eğer ekonomik yavaşlama riskleri minimal görünüyorsa Fed daha rahat davranacaktır. Bu bakımdan, şu anda üretim ve faaliyete devam eden, istihdam artışını sağlamaya devam eden ve bu tüm bunlar olurken enflasyonu da yüksek bir ekonomi kriterlerinin sağlanmasına bakılacaktır. Fed, eğer ekonomide ciddi bir yavaşlama görmüyorsa enflasyonu indirmek adına faizleri artırma konusunda daha agresif bir strateji benimseyebilir. Yarın açıklanacak olan Aralık ayı istihdam verilerinde de alt ayrıntılara bu büyüme içinde enflasyon olgusundan bakacağız. Ücretlerin durumu kritik ve daha önce de analizlerimizde belirttiğimiz enflasyon-ücret-enflasyon sarmalı önemli.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fed: Daha erken faiz artışı şansı, daha fazla bilanço müdahalesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin