featured

İnce: “Bu adam din adamı değildir. Bu adam Tayyip Erdoğan’ın maşasıdır”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnce: “Bu adam din adamı değildir. Bu adam Tayyip Erdoğan’ın maşasıdır”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Malatya programı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın toplantısında iktidara ve muhalefete yüklenen İnce, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Siyasi Partiler Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Malatya programı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın toplantısında iktidara ve muhalefete yüklenen İnce, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Siyasi Partiler Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. İnce açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem isteyenler, milleti kandırmayın. Eğer Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem istiyorsanız hodri meydan! Siyasi Partiler Kanunu’ndan başlayalım.

TÜRKİYEDE DİYANET SORUNU VAR

Türkiye’de konuşulmayan bir Diyanet sorunu olduğunu vurgulayan İnce, “Bir Diyanet sorunu var Türkiye’de. ‘Doğruları söylemek hükümete zarar verecekse bu caiz değildir. Zarar verecekse hükümete doğruları söyleme’ diyor. ‘Yolsuzluk hırsızlık değildir’ diyor. Alevilerden vergi almasını biliyor ama Alevilere hizmet etmiyor” dedi.

NANKÖRLÜKTE TAVAN YAPTILAR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik eleştirilerine devam eden Muharrem İnce, “9 Kasım’da Fesli’yi (Kadir Mısıroğlu) ziyaret ediyor. 10 Kasım’da Atatürk’e bir Fatiha’yı çok görüyor. Yakında 10 Kasım geliyor. Bu ülkenin kurucusunun kurtarıcısının, hutbede adını anmamak, bir Fatihayı çok görmek…Herkesi buna tepki göstermeye davet ediyorum. Bu adam din adamı değildir. Bu adam Tayyip Erdoğan’ın maşasıdır. Böyle din adamı olmaz. Nankörlükte tavan yapıyorlar. Bu nankörlük bu milletin başına bela getirir. Dünyanın hiçbir ülkesinde kurucusuna hakaret eden din adamları olmaz” diye konuştu.

MİLLETİ KANDIRMAYIN

Türkiye’nin bir numaralı sorunun Siyasi Partiler Kanunu olduğunu söyleyen İnce, “Bunu kimse konuşmuyor. Türkiye’yi demokratikleştirmek isteyenler. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem isteyenler, milleti kandırmayın. Milletle alay etmeyin. Eğer Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem istiyorsanız hodri meydan! Siyasi Partiler Kanunu’ndan başlayalım” dedi.

MUHALEFETTEKİLER TEK ADAM DEĞİL Mİ?

Muhalefet liderlerini işaret eden İnce, “Demokrasi, demokrasi diye bağırıyorlar. Tek adam tek adam diye bağırıyorlar. Doğru tek adam. Muhalefettekiler tek adam değil mi? Bakın partilerin tüzüklerine. Cumhurbaşkanı adaylığı için CV bırakıyorlarmış. Yüksek maaşlı bürokrat alımı. Bence KPSS ile alsınlar. Sınav yapsınlar, daha mantıklı. Çalışan mı olacak Cumhurbaşkanı? Bu iktidar gitmeli. Bu muhalefet de gitmeli. Kafası karışık bunların” dedi.

İKTİDAR DA MUHALEFET DE GİTMELİ

İnce eleştirilerine “Bir tane kukla Cumhurbaşkanı bulacaklarmış, etliye sütlüye karışmayacak. Nasıl seçim alacaklarsa. Sonra bir tane yardımcı yapacaklarmış. O yardımcı başbakan gibi olacakmış. Memleketi yönetecekmiş. Çocuk oyuncağı sanki. Bu iktidar gitmeli ama bu muhalefet de gitmeli. Bir siyasi partinin amacı ülkeyi yönetmektir. Partinin bir numaralı adamı da genel başkanıdır. Onun görevi de bir numaralı yere talip olmaktır. Olmayan yere talip olunur mu? Başbakanlık var mı Türkiye’de. Başbakanlık yoksa başbakan adayı da olunmaz” diyerek devam etti. İnce, “Genel başkanları diktatör yapan bu Siyasi Partiler Kanunu’nu değiştirmeden güçlendirmiş parlamenter sistem demek ayıptır. Yalan söylüyorsunuz” diye konuştu.

MİLLETİN GÖZÜ ÖNÜNDE TARTIŞALIM

Malatya’dan tüm parti genel başkanlarına çağrıda bulunan İnce,
“Seçim yaklaşıyor. Önceden bizim geleneklerimiz vardı. Rahmetli Demirel, Türkeş, Erbakan, Ecevit televizyonlara çıkar tartışırlardı. Hadi saraylı gelmedi diyelim. Diğerleri gelsin. Televizyonlarda, milletin gözünün önünde anlatalım bakalım. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem neymiş, Başkanlık sistemi neymiş” dedi.

İNCE “BEN HAZIRIM” DEDİ

Kendisinin tartışmaya hazır olduğunu belirten İnce, “Geleceği güvenle bakan, gençleri yurt dışı hayalleri kurmayan… Varlıklı, kayısının, fındığın geleceğini belirleyen, ekonomisi kırılgan olmayan, kadınları sokaklarda öldürülmeyen, gençlerin özgürce tweet attığı bir ülke istiyorsak eğer buna başlayacağımız yer Siyasi Partiler Kanunu ve parti genel başkanların televizyonlarda milletin önünde konuşmalarıdır. Ben hazırım. Tüm gazetelere, televizyonlara duyurudur. Hangi genel başkan davet ederse ben tartışmaya hazırım” diye sözlerine devam etti.

MEVCUT SİSTEM BİR UCUBE

Mevcut başkanlık sisteminin ucube bir sistem olduğunu dile getiren İnce, “Kanuni Sultan Süleyman’ın yetkisi Erdoğan kadar yoktu. Kanuni Sultan Süleyman kadı atayamazdı. Yani bugün ki hakim. Kadıyı Şeyhülislam atardı. Kanuni Sultan Süleyman’ın partisi yoktu. Tüm tebaanın padişahıydı. Bunun partisi de var. Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı vardı. Bunun başbakanı da yok tek başına” dedi.

ERDOĞAN GİDERSE DOLAR 5 TL OLUR

Erdoğan giderse “Dolar 5 tl olur” diyen İnce sözlerine, “3 yıl önce Malatya’da mitingimde ne demiştim. Erdoğan bir daha seçilirse dolar 8-10 tl olur. Oldu mu oldu! Nereden biliyorum. Türkiye’nin yönetilme şekline bakıyorum. Kurumlara bakıyorum. Akıl yoksa bilim yoksa hukuk yoksa vicdan yoksa olacağı bu. Şimdi Malatya’dan bir kez daha sesleniyorum. Erdoğan giderse ne olur? Dolar 5 tl olur. Enflasyon yüzde 5 olur. İşsizlik yüzde 5 olur. Büyüme en az yüzde 5 olur. Bunu söylediğimde “Erdoğan büyümeyi yüzde 10 bekliyor. Sen yüzde 5 diyorsun” diyorlar. Öyle değil. Ben ortalamadan söz ediyorum ve en az diyorum. 2015’de büyüme yüzde 6,1. 2016’da yüzde 3,3. 2017’de yüzde 7,5. 2018’de yüzde 3. 2019’da yüzde 0,9. 2020’de yüzde 1,8. Ortalaması yüzde 3,76. Yüzde 5’i beğenmeyenler, Türkiye’nin 2015’den bu yana büyüme ortalamasının 3,76 olduğunu da bilmelidirler. Erdoğan gitmezse dolar 18-20 tl olur” diye devam etti.

HÜKÜMET BECERİKSİZ

Hükümete nereden beceriksizlik notu verdiğini açıklayan İnce, “Hiç fazla uzağa gitmeye gerek yok. Kayısıyla, fındığa baktığında beceriksizlerin iş başında olduğunu anlarsın. Kayısı ve fındık. Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 70’ini Malatya yapıyor. Fındığın yüzde 65’ini Türkiye üretiyor. Ama belirleyici değiliz. Bir ürünün yüzde 70’i senin elindeyse, o ürünü üretenler yoksul olamaz, olmamalı. ÇAYKUR… 85 milyonluk bu ülkede çay içiyor. Eğer 85 milyonun tükettiği bir ürünü yöneten kurum zarar ediyorsa beceriksizlik de vardır hırsızlık da vardır” dedi.

ERDOĞAN KENAN EVREN KADAR YAŞASIN

İnce, “Son günlerde bir sağlık siyasetidir gidiyor. Erdoğan’ın sağlığı üzerinden siyaset yapılıyor. Hiç doğru bulmuyorum. Bunlar 2002’de Ecevit’e yaptılar bunu. Hatırlatın 2002’yi neler söylemediler rahmetli Ecevit’e. Ama biz bu tür bir siyaseti doğru bulmuyoruz. Ben Erdoğan’a iki dua ediyorum. Bir sağlığına dua ediyorum. Allah şifa versin. Çoluk, çocuğuyla yaşasın. Uzun yaşasın. Kenan Evren kadar yaşasın. Yaşasın ki bu ülkeye yaptığı kötülükleri görsün. İki, iktidardan gitmesi için dua ediyorum” diye konuştu.

KUTUPLAŞMA SİYASETİNDE YOKUZ

Kutuplaşma siyaseti içinde olmadıklarını belirten Muharrem İnce, “Biz kutuplaşma siyasetinde yokuz. Biz Memleket Partisi olarak, ayrıştıran, kavga ettiren, kutuplaştıran tarafta olmayacağız. Konjonktürel siyasette asla yokuz. Yani Diyarbakır’a gidip özerklik konuşup, Trabzon’da şehit babası, İzmir’de Atatürkçü, Yozgat’ta Kandil Bombacısı olmayacağız. Bizim tavrımız net” dedi.

TEK BAŞIMIZA İKTİDAR OLACAĞIZ

Memleket Partisi’nin ilkelerini anlatan İnce, “Bizim partimizde Atatürk’e saygı göstereceksin. Bizim partimizde Atatürk’ü eleştiremezsin. Doğaya ve çevreye saygı göstereceksin. Kadına şiddet ve çocuk istismarını yüksek sesle kınayacaksın. Siyasetten rant elde etmeyeceksin. Terörün her türlüsünü kınayacaksın. Bizim partimizde Türk, Kürt, Alevi, Sünni, kadın, erkek, ırk, dil, din tartışması asla olmayacak. Ayrımcılık yapmayacaksın. Biz birinci parti olmak için yollara çıktık. Amacımız 50 artı 1 almak, tek başımıza iktidar olmak” diye konuştu.

Muharrem İnce basın toplantısının ardından, Gaziantep programına katılmak üzere parti otobüsüyle Malatya’dan ayrıldı.

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnce: “Bu adam din adamı değildir. Bu adam Tayyip Erdoğan’ın maşasıdır”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin