featured

Mehmet AÇIK ‘ın kaleminden “AYDINLIK GELECEK İÇİN”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmet AÇIK ‘ın kaleminden “AYDINLIK GELECEK İÇİN”

AYDINLIK GELECEK İÇİN

Türkiye coğrafyası konum olarak Güneş enerjisi için en çok şanslı ülkelerden biri.Yani Türkiye’de ortalama 2740 saat güneşli geçmektedir.Şu an Türkiye’de yıllık güneş enerji potansiyeli 380 milyar kilovatsaat (kwt) düzeyinde bulunuyor.Ülkemizin en çok güneşli geçen bölgelerinde ilk sırayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi almaktadır.Türkiye geneli olarak en sıcak illerimiz; Konya,Antalya,Muğla,Şanlıurfa, Mersin’dır.Bizim Ülke bu kadar sıcakken maalesef,güneşinden bir türlü istifade edemedik.Türkiye şimdi 2740 saat güneş görmekle 860 megawatt enerji elde ederken, Almanya yıllık 1600 saat güneşlenme süresi karşılığında 40 bin megawatt enerji üretebiliyor. Almanya’da kişi başına düşen Güneş enerji kurulu 516 (watt) ken Türkiye’de güneş enerji santral kurulunda kişi başına 28 (watt) düşmektedir. Güneş görmeyen Almanya,Türkiye’de 46 kat fazla Güneş enerjisi üretiyor.

Şu anda Almanya, güneş enerjisi ile ürettiği elektriği dünyaya satmaktadır. Ama biz maalesef,enerji kaynaklarının yüzde seksenini ithalat yolla karşılıyoruz. Avrupa Birliği ülkeler bu alanda yatırım yapabilmek için ortak alanlar kurmaya başlamışlar. En çok güneş enerjisini kullanan ülkeler Çin ilk sırada olmak üzere Almanya, Danimarka ve ispanya, İtalya takip etmektedir. Ekonomik getirisi nedeniyle dünyada güneş enerji kullanımı oranında bir artma görülmektedir. Genelde zengin ve gelişmiş ülkeler bu alanda yatırımlar yapmaktadır. Kurulan güneş panellerinden ve bu sistemin nasıl çalıştığınından biraz bahsetmek istiyorum.

Güneş merkezinden meydana gelen füzyonlar açığa çıktıktan sonra bir enerji meydana getirir.Bu ışınlar güneş panellerine yansıyarak enerjiyi tek bir noktada toplamaya başlar. Kolektörler aracılığıyla ısı toplanır ve elektriğe dönüşür. Güneşte elde edilen ısınma ve elektrik üretimi de böylece panellere yansıtılır.
Bir çok şey örneğin; Sokak lambaları,jeneratörler,sıcak sular ve hatta otomobiller bile bu sistemden yararlanabilirler. Japonya’da devlet tarafında halkına güneş panelleri verilmekte. japonya halkı bu güneş panellerini evlerinin çatılarına kurarak bedava elektrik ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Türkiye dört mevsim güneşi gördüğü halde halen enerji kaynağımızın yüzde seksenini ithalat yoluyla karşılamaktayız.

Şimdi soruyorum, bunların suçluları kim? Türkiye güneş enerjisi tarafından zengin olan bir ülke. Neden güneşten yararlanamıyoruz? Türkiye ekonomisine katkısı çok olacaktır. Bu önemli konu üzerinde Türkiye’de bulunan milletvekillerimiz, Belediye başkanlarımız bir an önce harekete geçmeliler. Şuan Şanlıurfa en sıcak illerden biri.
Maalesef güneşten istenildiği kadar faydalanamıyoruz. Doğa enerjimiz olan güneşten istifade etmeyi bilelim. Neden Almanya, İtalya, Çin, İspanya, Danimarka ülkeleri gibi, bizde güneşte elde ettiğimiz enerji ile hem kendi sıcak suyumuzu hemde elektrik ihtiyacimiz karşılamayalım?
Neden güneş enerjisi ile elde ettiğimiz elektriği başka ülkelere ihracat etmeyelim? Geç olmadan elimizdeki bu imkanları bir an önce değerlendirelim.

Allah’a emanet olun.

GHA – Genel Yayın Yönetmeni
Mehmet AÇIK

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mehmet AÇIK ‘ın kaleminden “AYDINLIK GELECEK İÇİN”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin