featured

Gamze Akkuş İlgezdi: “AK Parti iktidarında, canın kıymeti yok!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gamze Akkuş İlgezdi: “AK Parti iktidarında, canın kıymeti yok!”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye genelinde il il hastanelerden edindiği doktor yetersizliği ve bundan kaynaklı kapanan bölümleribir rapor haline getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye genelinde il il hastanelerden edindiği doktor yetersizliği ve bundan kaynaklı kapanan bölümleribir rapor haline getirdi.

CHP’li Akkuş İlgezdi’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu rapor ‘Türkiye’de sağlık sistemi alarm veriyor’ dedirtti. CHP’li Akkuş İlgezdi, “Hazırladığımız rapor bizlere AKP iktidarında insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu gösteriyor. Ağrı’da kadın doğum uzmanı yok! Tunceli’de Kalp Damar Cerrahisi yok. Birçok il ve ilçede çocuk doktoru, KBB uzmanı yetersiz. Bunlar sadece birkaç tespit! Kısacası AKP iktidarında vatandaşın canının kıymeti yok” dedi.

İlgezdi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaptığımız çalışmada birçok ilde ve ilçede, özellikle cerrahi branşlarda doktor yetersizliği saptanmış, tıbbi malzeme yetersizliğinden bazı ameliyatların yapılamadığı anlaşılmıştır. Kadın doğum uzmanından, onkoloji uzmanına, genel cerrahi uzmanından, KBB uzmanına, çocuk yan dal uzmanlarından, erişkin iç hastalıkları yan dal uzmanlarına kadar birçok branşta ciddi eksiklikler yaşanmaktadır. Türkiye AKP iktidarında ve onun eseri olan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile poliklinikleri kapattıran, doktor bulunamayan, paran kadar sağlık hizmeti aldığın, hatta doktora diplomasını yırttıran bir hale geldi. Ülkemizi her durumda felakete sürükleyen iktidar sağlık alanında da Cumhuriyet’imizin tüm kazanımlarını heba etmekte, doktoru da hastayı da mağdur etmektedir.”

Akkuş İlgezdi’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu rapordan bazı tespitler ise şöyle;

Bursa’da sağlık, geçici çözümlerle ayakta

“Ülkemizdeki en büyük 4’üncü il olan Bursa’daUludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli öğretim üyelerinden biri uzun süreli raporlu, diğeri de istifa ederek bir vakıf üniversitesine geçtiği için çocuk onkoloji kliniği geçici çözümlerle yönetilmeye çalışılıyor, hastalar mağdur. Aynı fakültede çocuk nöroloji ‘de öğretim üyesi emekli olduğundan uzman hekim sorunu var. Geçici çözümle açık tutuluyor. Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde romatoloji servisi kapalı. Bursa Şehir Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi’nde gastroenteroloji uzmanı yok. Uzman ve doktor bulunmayan bölümler hizmet veremiyor.

Burdur’da kalp krizine dil altı hapı…

Burdur Devlet Hastanesi’nde anjiyo ünitesi olmadığı için Kalp krizi şikayetiyle hastaneye başvuranlara dil altı hapı verilip, Isparta’ya sevk ediyor. Hastalar yolda vefat edebiliyor.

Çanakkale’de birçok bölüm doktorsuzluktan hizmet vermiyor

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde çocuk kardiyoloji bölümü yok. Çan İlçesinde kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları, KBB, enfeksiyon hatalıkları, beyin cerrahisi, radyoloji bölümlerinde doktor bulunmamaktadır. Gelibolu Devlet Hastanesi’nde kadın hastalıkları, kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları doktorları olmadığı için bölümler hizmet vermemektedir. Biga Devlet Hastanesi’nde kardiyoloji ve göğüs hastalıkları doktorları olmadığı için bölümler hizmet vermemektedir. Yenice Devlet Hastanesi’nde kadın doğum, çocuk hastalıkları, genel cerrahi bölümlerinde doktorları olmadığı için hizmet verilememektedir. Ezine Devlet Hastanesi’nde de KBB doktoru olmadığı için bölüm hizmet vermemektedir.

Terör bölgesi hakkari’de plastik cerrahi yok!

Hakkâri, Gastroenteroloji, Kalp-damar cerrahı yok. Çocuk yoğun bakım ünitesi yok. Çocuklar 4 saat uzaklıktaki Van’a götürülmektedir. Çatışma bölgesi olmasına rağmen plastik cerrahi uzmanı yok. Yanık ünitesinde bugüne kadar tedavi edilmiş herhangi bir hasta yok.

İstanbul’da diş hastanesinin ortodontisti de bölümü de yok!

İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Endokrin bölümünün doktorları gittiği için bölüm kapandı. Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde romatoloji bölümü doktoru ayrıldı ve bölüm kapandı. Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde tüm ortodonti uzmanları istifa etti ve bölüm hizmet vermiyor.

Kars’ta milyon dolarlık cihazlar 7 yıldır çürüyor

Kars’ta, birçok bölüm doktor olmadığı için kapalıdır. Onkoloji bölümü kurulduğundan beri hiç hekim gelmemiş ve 7 yıl önce Milyon dolara alınan cihazlar çürümeye terkedilmiştir. Nöroloji, psikiyatri, cildiye, göğüs cerrahisi, enfeksiyon hastalıkları, nükleer tıp, fizik tedavi ve rehabilitasyon, çocuk cerrahisi, romatoloji, endokrinoloji, gastroenteroloji, hematoloji, geriatri ve çocuk acil gibi bölümlerde öğretim görevlisi olmadığı için hizmet verilememektedir. 1 anestezi uzmanı vardır. Ameliyat günleri uzamaktadır. 2020 yılında 3 milyon 200 bine mal olan suda doğum ünitesi doktor olmadığından kullanılamamaktadır.

Tokat’ın biricik romatoloğu…

Tokat, çocuk cerrahisi bölümü, alerji ve algoloji bölümü, romatoloji, hematoloji nükleer tıp bölümleri kapalıdır. Çocuk kardiyoloji uzmanı ilde hiç yok. İl dışına sevk ediliyor. Çocuk endokrinoloğu ilde yok. Takip için çocuklar il dışına gidiyor. Tüm ilde 1 tane romatolog var sıra bulmak imkânsız.”

Hibya Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gamze Akkuş İlgezdi: “AK Parti iktidarında, canın kıymeti yok!”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Güncel Haber Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin